Pelhřimov – Cyklozávod tour de Sady, běh s plyšákem nebo zásah hasičů u simulované dopravní nehody. Nejen na tyto aktivity se během Evropského týdne mobility mohou těšit obyvatelé Pelhřimovska.

Evropský týden mobility ve středu odstartuje akce s názvem Cyklistické tour de Sady. Závody dětí a mládeže v Městských sadech budou rozděleny do různých věkových kategorií. Cyklisté by měli být na startu připraveni úderem páté odpolední.
Čtvrteční program se pak věnuje Bezpečné dopravě. Školáci si zblízka prohlédnou práci policistů při silniční kontrole v ulici Arch. Janáka. A podobný program je nachystán i na pátek, kdy se v okolí Kulturního domu Máj mezi devátou a dvanáctou koná již jedenáctý ročník Dne bez aut.

„Nedá se říct, která akce je mezi lidmi nejoblíbenější, ale tato akce pravidelně mívá nejvyšší účast, protože je určena pro školy," podotkla ke Dni bez aut Jaroslava Čekalová, koordinátorka Projektu Zdravé město, v jehož rámci Evropský týden mobility probíhá.

Jak uvedl místostarosta Josef Koch, pro všechny budou i letos připraveny soutěže s naučnou tematikou se zaměřením na ekologii a dopravu, výpočet ekologické stopy a v 10 hodin nebude chybět tradiční zásah pelhřimovských hasičů u simulované autonehody.

První pomoc

Účastníci této akce dostanou drobné reflexní předměty. A ti, kteří se obejdou bez auta a do práce vyrazí pěšky nebo na kole, dostanou zdarma koláčky. V rámci Dne bez aut navíc členové pelhřimovského Červeného kříže předvedou první pomoc.
Na sobotu jsou připraveny hned dvě akce. Dopoledne se rodiny s dětmi mohou zúčastnit Netradičních závodů s Hodinou H na Masarykově náměstí. Mezi disciplíny je podle slov Evy Havlíčkové z hlavního týmu Hodiny H zařazen například běh s plyšákem nebo živým domácím mazlíčkem. Závodit mohou i maminky s kočárky. Tatínci si mohou vyzkoušet třeba jízdu na segwayi.

Odpoledne pak bude zasvěceno Pelhřimovským pěšinkám po střeše Evropy. Jedná se o hvězdicový pochod s cílem na Křemešníku mezi jedenáctou a polednem. „Hvězdicový pochod znamená, že se turisté ze svých domovů sjedou na nejbližší železniční zastávce a z ní vyrazí po svých osách na Křemešník," vysvětlila Čekalová.

Evropský týden mobility

Středa 16. září 
17.00 – 19.00: Cyklistické tour de Sady
Čtvrtek 17. září
9.30 – 10.30: Bezpečná doprava
Pátek 18. září
9.00 – 12.00: Den bez aut
Sobota 19. září
9.00 – 12.00: Netradiční závody s Hodinou H; Pelhřimovské pěšinky po střeše Evropy

Karolína Hovorková