A u některých lidé stále hojně zvedají sluchátka. Konkrétně v Pelhřimově si mohou zavolat hned z 23 telefonních automatů.

„Nejvíc se volá z automatu na autobusovém nádraží a to do mobilních sítí, na druhém místě jsou fixní sítě a výjimečně se volá do zahraničí," informovala Lucie Policarová z firmy Telefónica.

Žádný automat není jen na karty

V Pelhřimově není žádná budka, která by byla pouze na karty. Devět automatů je kombinovaných a zbytek je na mince.

„Z telefonní budky jsem nevolal snad deset let. Ke spojení zásadně využívám moderní technologie jako mobilní telefon nebo na počítači například Skype či ICQ," přiblížil Pavel Maděra z Pelhřimova.

Z venkovního telefonního přístroje nejčastěji volají starší lidé nebo cizinci. Automaty mají také nenahraditelnou úlohu jako náhradní či doplňkové řešení v případě rozbitého, zapomenutého, ztraceného či vybitého mobilu.

„Než mi dcera koupila mobilní telefon, tak jsem měla doma zavedenou pevnou linku, takže jsem z budky nemusela víceméně volat. Ale určitě je dobře, že jsou automaty stále nainstalované, rozhodně bych je nerušila," vyjádřila se Marie Popelková z Pelhřimova.

Černovičtí volají poměrně často

Například v Černovicích jsou hned dva automaty při vstupu na městský úřad. Jeden na mince, druhý na kartu. Nejvíce z nich volají chovanky tamního výchovného ústavu a cizinci. „Automaty jsou u nás opravdu hodně vytížené. Město se na jejich provozu žádným způsobem nepodílí. V místních částech máme navíc stále veřejné telefonní stanice, které si ponecháváme i přesto, že se z nich prakticky vůbec nevolá, je to ale služba, která nás nic nestojí," uvedl starosta Černovic Jan Brožek.

Ten naposledy z budky volal zhruba před šestnácti lety. „Tehdy jsem ještě neměl mobilní telefon. Stopem jsem se dostal do neznámých končin, tak jsem domů zavolal z telefonního automatu," zavzpomínal starosta.

Ve větších vsích už často zbyly po telefonních automatech právě jen vzpomínky. „Telefonní budka tu bývala, ale už pár let není. Zřejmě nebyla dost využívaná," podotkl předseda osadního výboru Strměchy Zbyněk Pípal.

Podobně je na tom i Želiv. „Bude to asi rok, co už tu žádný automat nemáme. Byly tu dva, jeden pod klášterem, druhý u zastávky u Restaurace Na Želivce. Důvodem zrušení bylo jejich nedostatečné využití," uzavřel starosta Želiva Karel Chmel.

V České republice je celkem zhruba 16 tisíc telefonních automatů. Největší zájem o služby automatů byl v letech 1993 až 2002, od té doby klesá. Ze všech druhů automatů se ročně uskuteční na 300 tisíc tísňových volání. Za minulý rok se z přístrojů vybralo a svezlo k vytřídění 13 milionů kusů mincí včetně euro mincí o celkové váze přibližně 62 tun.

Kam se nejvíce z automatů volá?

Mobilní sítě 63 %
Předplacené karty – bezplatná čísla 17 %
Pevné sítě 6 %
Zelené linky 5 %
Zahraniční volání 4 %

Zdroj: Telefónica Czech Republic, rok 2011

Alexandra Knapová, Dominika Dufková