Už od začátku června si tu zájemci o modelářství mohou prohlédnout plastikové modely bojové techniky, letadel i papírové modely staveb.

„Chtěli bychom touto výstavou ukázat hlavně mladým, že se dá bavit i jinak než u počítače," vysvětluje hlavní účel rozsáhlé výstavy jeden z vystavujících Miroslav Václavík s tím, že se rozhodně nechtějí chlubit. Společně s ním vystavují dva další modeláři – Jaroslav Kouřimský, který sestavuje hlavně papírové modely staveb a Pavel Kovář, který staví převážně modely bojové techniky.

Půl roku práce

Modelářství se každý z nich věnuje už skoro pětadvacet let a výroba vystavovaných modelů zmenšených v měřítku 1:72 trvá v průměru od deseti až k padesáti hodinám. „Třeba Nechanice jsem slepoval skoro půl roku," ukazuje Kouřimský na velký papírový model Hrádku u Nechanic. Ještě nesložené modely kupují nejčastěji v knihkupectví nebo objednávají na internetu.

Oba se shodují, že dnešnímu modelářství hodně pomohla stále se vyvíjející technika. „Dřív pokud stavba měla třeba dvacet oken, muselo se malovat každé okýnko zvlášť. Dnes už tiskárna v mžiku namnoží těch oken třeba dvacet," vysvětluje Kouřimský.

Každý modelář má prý svého dvorního dodavatele. „Ten můj, Pavel Dufek, bydlel dlouhou dobu ve vedlejším domě, takže jsem měl nové modely jako na podnose, teď se ale přestěhoval, takže musím využívat služeb České pošty," vypráví Kouřimský.

Šikovné ruce a také trpělivost

Výstavu zatím kromě místních lidí navštívila základní i mateřská škola a děti prý byly nadšené. Hlavně proto, že v průběhu výstavy je možnost pustit si filmy s vojenskou tématikou, kterých mají v muzeu připravenou celou krabici. A koho by modely nadchly natolik, že by chtěl hned slepovat a malovat, pro toho tu mají pár exemplářů rovnou na prodej.

Modeláři se shodují, že modelařina je krásný koníček, ale vyžaduje hodně trpělivosti a šikovné ruce.
A někdy ani to nestačí, protože modely a především barvy, lepidla a pomůcky k jejich výrobě jsou drahá záležitost.

„Mnohdy je pravidlem, že pracovní nádobíčko je dražší než model samotný. Ale zase nějakou dobu vydrží," vysvětluje Václavík.

Výstavu modelů je možné navštívit v pondělí, ve středu, v pátek i v sobotu, ale lze si domluvit i individuální termín s Miroslavem Václavíkem, který je navíc místním knihovníkem. Kontakt pro objednávky je možné najít na webových stránkách města Horní Cerekev.

Tereza Konířová