Jeho návštěvníci mohou obdivovat jak šestici sochařů přímo při práci, tak již téměř hotovou Magickou zahradu, s jejímž budováním se naplno začalo letos na jaře.

Unikátní arboretum tvoří upravený trávník a záhonky s nejrůznějšími květinami. Jeho nejdůležitější součástí jsou ovšem sochy vytesané do žuly z lomu v Panských Dubenkách, které každoročně na sympoziu vznikají. „Lidé mívají zahrady, v nichž jsou sochy, ale taková díla jsem rozhodně ještě neviděl," poukázal na originalitu Magické zahrady zahradník Jiří Novák, který během včerejšího dne ve Lhotě-Vlasenici pracoval.

Také dodal, že s úpravou arboreta začalo kamenické Zahradnictví Salajka na jaře. Magická zahrada se ovšem rodila již dříve, po částech. Její vývoj by měl pokračovat i v budoucnu. Starosta Lhoty-Vlasenice a zároveň jeden z iniciátorů tamního sochařského sympozia Milan Houška totiž podotkl, že by rádi vykoupili další pozemky, které navazují na první část Magické zahrady. „Chtěli bychom ji rozšířit a s pořádáním symposií pokračovat dál, pokud nám to okolnosti dovolí," uvažoval Houška.

Šestice sochařů se na Kamenicku zdrží až do příští soboty, kdy se uskuteční slavnostní vernisáž výstavy letos vytvořených děl. Na tuto sobotu je pak v plánu doprovodná akce k sympoziu, a sice Vlasenické tvoření, během něhož si zájemci mohou vyzkoušet nejrůznější umělecké techniky a zároveň se budou moci ještě podívat na umělce v akci. „To loni nemohli, neboť se tvoření i vernisáž konaly poslední srpnovou sobotu," upozornil na důležitou změnu letošního sympozia Houška.

Aktuální ročník si nenechala ujít Alena Matějka, světoznámá sochařka a sklářka, která s Milanem Houškou pořádání sympozia iniciovala. Opět dorazil i její manžel, švédský umělec Lars Widenfalk. K těmto stálicím se přidali Alessandro Pavone (Itálie), John Bizas (Řecko/Itálie), Karel Holub a Karin van Ommeren (Nizozemsko).

Co se týče sobotního Vlasenického tvoření, i tentokrát se malí i velcí návštěvníci budou moci realizovat při nejrůznějších uměleckých technikách. Podívají se například do hrnčířské, sklářské a textilní dílny, vyzkouší si korálkování, malování na hedvábí, drátkování, origami či tvoření z pěnovky. Nadšenci mohou dorazit mezi 10. a 18. hodinu. Vstup je zdarma.