„V závěru roku jsme se dozvěděli, že naše žádost o finanční podporu u Českoněmeckého fondu budoucnosti byla úspěšná. Dostali jsme tak sedm set tisíc korun na opravu střechy. Tu bychom chtěli zahájit na jaře,“ prozradil Pavel Tychtl, předseda spolku Tikkun, který v Pacově vznikl právě za účelem záchrany dlouhá desetiletí zanedbané a neudržované synagogy.
Na výsledek jejich další grantově žádosti, kterou podali u Norských fondu, ještě čekají. „Tam se jedná zhruba o pět milionů korun,“ sdělil Pavel Tychtl.
Pokud by byl spolek Tikkun i tam úspěšný, mohli by v Pacově zahájit rekonstrukci dalších částí synagogy.
Co synagogu v blízké době čeká:
* nutná rekonstrukce střechy
* odhalení fasády na jižní straně synagogy
* zbourání nepůvodních částí synagogy
* oprava omítek
Řeč je například o vybourání nepůvodních částí synagogy. „Fasáda na jižní straně, kde je průmyslový výtah, byla spojená s vedlejším domem. Tuto část tedy musíme vybourat. Uvnitř synagogy je navíc vybetonované patro, které interiér synagogy rozdělilo. Jeho vybouráním obnovíme původní chrámový prostor synagogy,“ řekl Tychtl.
Průzkum omítek v loňském roce ukázal, že v synagoze jsou čtyři původní vrstvy výmalby. „Kde to bude možné, tak budeme chtít původní výmalbu odkrýt. Takže to jsou další plánované opravy,“ doplnil Tychtl.
Po jednání se Židovskou obcí v Praze se členům spolku v závěru loňského roku podařilo odkoupit budovu bývalé židovské školy a rabínského domu.
„Plánujeme její postupnou obnovu a využití jako kulturního a vzdělávacího prostoru. Pokud to letos v létě situace umožní, zpřístupníme bývalý rabínský dům a synagogu veřejnosti v rámci Dne židovských památek,“ přemítal předseda pacovského spolku.
Jednotlivé kroky k záchraně pacovské synagogy:
* podrobný stavební průzkum – nejohroženější částí je střecha
* architektonický plán
* provizorní oprava střechy – doplnění chybějících tašek (2019)
* vyklizení prostor synagogy
* obnovení původního klenutého vchodu, který byl zazděný
* otevření synagogy veřejnosti v rámci Dne židovských památek (srpen 2019)