Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synagoga už láká i na výstavu

Nová Cerekev – Oficiálně bude unikátní synagoga pro širokou veřejnost otevřena až v neděli, už ve středu si ji ale mohli prohlédnout zástupci médií.

12.6.2014
SDÍLEJ:

Letos poprvé mohou návštěvníci nahlédnout do historie synagog. Foto: Deník/Libor Plíhal

Zvenku sytě natřená památka nyní ukrývá krásně zdobený mobiliář, oltář, dvě kamenné desky s desaterem božích přikázání a svatostánek na uložení tóry.

V opraveném objektu je nově instalována expozice, z níž návštěvníci mohou čerpat poznatky nejen o novocerekvické památce, ale také o historii dalších synagog napříč stoletími a různými architektonickými slohy.

Kvůli expozici se sice otevření synagogy od původního termínu o půl roku oddálilo, o to bohatší je ale její obsah.

Příznivce moderních technologií potěší interaktivní panel s informacemi o dalších devíti místech, jež byly součástí projektu 10 hvězd – Revitalizace židovských památek v České republice.

Novocerekvickou synagogu ve středu navštívil nejen izraelský velvyslanec Gary Koren a turisté ze zahraničí, ale také místopředseda Federace židovských obcí Jiří Daníček, místopředseda Židovské obce v Praze František Bányai, předseda senátu Milan Štěch, přeživší holocaustu Marta Kottová a další.

Nechyběli ani předsedkyně občanského sdružení Pro synagogu Libuše Hodíková a hlavní manažer projektu Jan Kindermann, který se s Deníkem podělil o základní informace o projektu a jeho financování a dodal, že synagoga je dokladem poměrně krátké doby, kdy spolu židé s křesťany a Češi s Němci žili v míru.

„Rekonstrukce všech objektů byla financována z osmdesáti pěti procent Evropskou unií a z patnácti procent státem. Práce na novocerekvické synagoze se vyšplhaly na dvacet dva a půl milionu," uvedl Kindermann.

Pro dospělé i děti

Pozvání přijal i starosta Pelhřimova Leopold Bambula, který si při pohledu na opravenou památku posteskl nad pelhřimovskou synagogou, která byla zbourána v roce 1967, aby ustoupila stavbě obchodního domu.

„Myslím, že v historii bylo Pelhřimovsko vůči židům tolerantní, protože se na jeho území nachází poměrně velké množství židovských památek," dodal Bambula.

Akci doprovázelo hudební vystoupení violoncellistů Jiřího Hoška a Dominiky Weiss Hoškové, kteří energickým projevem přítomným přiblížili typické židovské melodie.

Ani v neděli nebudou stěny synagogy o hudbu ochuzeny.

Karolína Hovorková

Nedělní program

Návštěvníci se v neděli od 14 hodin mohou těšit na vystoupení pěveckého sboru žáků z novocerekvické základní školy, kteří si připravili židovské písně v hebrejštině. Programem bude provázet starosta městyse Zdeněk Rajdlík a jeho kapela Trumpet Tune. Kromě něj pak bude mít projev už zmíněná předsedkyně místního sdružení Pro synagogu Libuše Hodíková a hlavní subdodavatel Tomáš Franta. Zejména děti pak potěší dřevěné modely synagog umístěné v horním patře památky.

Autor: Redakce

12.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Bohdalíně na Pelhřimovsku.
5

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Volby v okrsku číslo 10 v Pelhřimově.
4

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení