Majitelé by proto v tomto období neměli péči o své čtyřnohé kamarády podceňovat.

Jak sdělila Miroslava Balounová, lékařka z veterinární ordinace v Panskodomské ulici v Humpolci, v současné době se u psů a koček poměrně často objevují případy zánětů močových cest a také kašle. „I zvířata mohou nastydnout, proto je potřeba, stejně jako u lidí, nepodceňovat prevenci," upozornila Balounová.

Majitelé by během podzimu a zimy měli psy a kočky  krmit kvalitní potravou, a hlavně dávat pozor na promoknutí. „Pokud zvířátko zmokne, musí se hned důkladně vysušit, aby neprochladlo. Psi, kteří žijí v bytě, by na procházky měli dostávat kabátky," uvedla Balounová.

Ohroženi jsou i koně

Na prostydnutí by podle veterinářky měli být opatrní rovněž majitelé koní. „Koně, kteří jsou dobře aklimatizovaní, mohou být venku bez problémů i přes zimu. Stejně jako u psů ale platí, že jim nedělá dobře déšť a také vítr. Takže pokud zmoknou, opět je na místě důkladné vysušení," uvedla Balounová s tím, že v sychravých dnech koně ve výběhu dobře ochrání nepromokavá deka.

Na zimu už se pomalu připravují také papoušci v pel᠆hřimovské Děkanské zahradě, kteří od jara do podzimu sklízejí obdiv tamních návštěvníků.

Podle jejich majitele Libora Růžičky se z venkovních voliér přestěhují do vytápěného zimního bydlení zhruba za čtrnáct dní. „Záleží na tom, jaké bude počasí, ale většinou je zavírám během listopadu," sdělil Růžička.

I papoušci mohou nastydnout. „Nejvíce jim vadí plískanice. Mají totiž plicní vaky, které jsou citlivější na vlhko," vysvětlil chovatel Růžička.

Zvýšenou péči nevyžadují, na rozdíl od domácích mazlíčků a koní, hospodářská zvířata.

Jak vysvětlil Josef Houček, ředitel Výrobně-obchodního družstva v Kámeni, které chová skot, krávy jsou houževnatí tvorové.

„Do minus dvaceti stupňů Celsia jim zima není. Jakmile ale začnou mrazíky, předehříváme napáječky, aby v nich nezamrzala voda," popsal Houček. „Také je třeba důsledně dbát na to, aby zvířata měla ve stájích stále suchou podestýlku," doplnil Houček.