VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svůj ateliér otevře i kovář Habermann

Žirovnice – V rámci Dne otevřených ateliérů se tuto sobotu a neděli otevřou dveře jednoho ze zajímavých pracovišť také v Žirovnici.

5.10.2013
SDÍLEJ:

Dílo legendýrního uměleckého kováře, Němce Alfreda HabermannaFoto: net

Tvorbu uměleckého kováře, restaurátora kovu a výtvarníka tam v ateliéru na Novém Světě představí Josef Habermann, a to každý den od 13 do 17 hodin.

Kovy přetváří tradičními kovářskými postupy, které používal už jeho praděd a děd a používá je i jeho otec a bratr v kovárně v Klátovci  a další členové habermannovské kovářské „sedmičky".

A na čem se podle Habermanna kovářské umění zakládá? „Na ruční kovářské práci, kterou zatím žádný stroj nenahradil. Kladivo, kleště, kovadlina, oheň, to je základ řemesla, bez toho se neobejde ani umělecký kovář," říká umělec.

Techniky ručního kování jsou fyzicky náročné – ať už jde o utínání, vytahování, rozkovávání, ohýbání, kroucení, rovnání nebo probíjení, a kovář je musí podle něj zvládat dobře všechny, neboť na sebe navazují a mění tvar výkovku. „Bez fortele daného cvikem a zkušeností se dělat nedají," doplňuje Habermann, který klade důraz na originalitu každého díla.

„Snažím se, aby každé mé dílo neslo mou kovářskou pečeť. Pokud se to podaří, tak vynikne originalita návrhu. Originální může být jak symbolika tvaru díla, tak jeho úprava. Pokud dělám volné plastiky, tak se pokouším o originální abstrakci," vysvětluje. Zdobící techniky jako je rýhování, leptání, cizelování nebo taušírování, což je vykládání zlatem nebo stříbrem, se používají převážně při restaurování, kde jde o vystižení dobové podoby díla.

„Originalita povrchových úprav záleží na metalizaci, barvě, na výběru oleje, laku nebo vosku. Tuto úpravu stejně jako tvar díla mohu ovlivnit já, ale i objednavatel díla," dodává Habermann, který se účastní také různých kovářských soustředění, soutěží a výstav.
Jednou za dva roky jezdí na setkání kovářů z Evropy v Brtnici, kde je soutěžní výstava kovářských výtvorů, předvádějí se ukázky řemesla a udělují se ceny.

„Letos  jsem si z tohoto setkání odvezl cenu za soubor volných kovářských plastik. V roce 2015 by tady měli vystavovat své „majstrštyky" Habermanni z celé Vysočiny.  Jezdívám také na hrad Helfštýn na Hefaiston, kde předvádějí řemeslo a soutěží o ceny kováři z celého světa. Toto setkání pořádá od roku 1982 přerovské muzeum, kde jsou díla z Helfštýna ve sbírce kovářského umění. V roce 2010 jsem u nás na Novém světě uspořádal poprvé setkání spřátelených kovářů Kování bez hranic, které chci příští rok zopakovat," připomněl umělec.

Kováři ze světa

Pokud je řeč o setkání kovářů celého světa, nutno dodat, že už k dědovi Josefa Habermanna přijížděli zájemci o „černé" řemeslo nejen z Evropy, ale i z Japonska, Izraele či  Argentiny. I jeho otec je za hranicemi známý a v jeho kovárně koval nejeden cizinec.

Zahraniční tovaryše má pak i jeho syn. „Půl roku byl u nás v Žirovnici student z Nevady a tři měsíce student z Kalifornie. Přijeli z vlastní vůle a snažili se načerpat co nejvíce znalostí i praktických dovedností, i když ruční kovařina pro ně byla opravdu tvrdá a první týden měli krvavé mozoly. Ale chlapa zapáleného do profese to neodradí," uvádí Josef Habermann, který má za sebou řadu kovářských děl, ať už jde o vjezdové brány, náhrobky, ochranné mříže, vývěsní štíty, květníky, interiérová zábradlí.

Nyní dokončuje pro kapli ve Štítném u Žirovnice klasickou renesanční mříž do okna a do dveří. Pro soukromé objednavatele dělá moderní balkonové zábradlí z nerezové oceli a osvětlovadla z téhož materiálu v kombinaci se sklem dle vlastního designu.
Kovářství, které patří k nejstarším řemeslům, je spojováno s různými pověrami.

Jedna z nich praví, že kovář nemá nechávat kladivo přes noc na kovadlině. „V noci s ním totiž bouchají na kovadlinu čerti a kovář se nevyspí," upřesnil Josef Habermann. 

Marie Fronková

Autor: Redakce

5.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Nová silnice mezi Pelhřimovem a Božejovem
4

Práce na nové silnici finišují

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení