„Živé knihy, ty osoby, se kterými mohou být rozhovory, budou sedět v Hodině H, městské knihovně a v kavárně Ateliér,“ vyjmenovala Eva Havlíčková, jedna z organizátorek, místa, kde se živá knihovna uskuteční.

Živých knih bude nakonec zřejmě méně než mělo podle původních záměrů být. „Plánovali jsme šest živých knih. Jedna nám ale onemocněla,“ vysvětlila důvod Eva Havlíčková. „Pokud se nám podaří zajistit tu šestou, jako náhradu, budeme rádi. Ale s těmi pěti počítáme na sto procent,“ usmála se Havlíčková.

O své životní příběhy se v pátek večer s návštěvníky podělí například Karol, který přiblíží život venkovského faráře nebo Albín, který vyrůstal se svou sestrou v dětském domově a zhodnotí pro a proti právě dětského domova. „Chybí vám tam rodičovské objetí a nemáte tam dostatek soukromí,“ uvedl Albín. Zároveň ale zdůraznil i to, že ne všechny děti po pěstounské péči touží.

Jako další z živých knih se představí Jára, který si prošel těžkými stavy, halucinacemi i léčbou psychiatrů, ale postupem času se dokázal se svými dřívějšími strašáky poprat. Teď sám pomáhá ostatním s duševním onemocněním.

Svůj životní osud popíše i Daria, která je koodinátorkou projektu OKNO – otevři k násilí oči. Sama zažila, co domácí násilí je a jak těžce s ním musí člověk bojovat. Teď poskytuje obětem domácího násilí pomoc.

Pátou živou knihu představí Petr, který pracuje jako speciální pedagog v Integračním centru Sasov. Mimo to v Havlíčkově Brodě figuruje i jako asistent pedagoga u chlapce s poruchou autistického spektra (PAS).

Každá ze zmíněných knih má čtyři časové intervaly, během kterých bude čtenářům k dispozici. Jak Eva Havlíčková uvedla, všechny mají již minimálně jeden termín zarezervovaný. „Rádi bychom, aby si zájemci knihy rezervovali předem. Pro jednotlivé rozhovory je lepší, když tam je jeden člověk nebo dva. Maximálně tři osoby,“ zdůraznila. „Když je to pak velká skupinka, která se nezná, může se stát, že se lidé třeba i stydí zeptat před osobou, kterou neznají,“ objasnila výhody rezervace Havlíčková.

Netradiční knihovna v Pelhřimově ožije již podruhé. „Realizovali jsme ji před několika lety poprvé, je to asi tak pět let,“ zavzpomínala Havlíčková. „V loňském roce jsem ale živou knihovnu obnovili a v rámci spolupráce s Městskou knihovnou Pelhřimov jsme ji v loňském roce realizovali poprvé. Takže tento pátek bude druhý ročník,“ pokračovala s úsměvem Havlíčková.

Prozradila také, že jednotlivé živé knihy si vybírají sami organizátoři, a to na základě osobních a životních příběhů.

Živá knihovna je projekt, ve kterém jsou namísto knih půjčováni lidé, kteří pak v rámci rozhovorů se čtenáři odkrývají své vlastní příběhy. „Myslím si, že ten koncept je pro lidi pořád hodně nový. A to asi nejen v Pelhřimově,“ podotkla Havlíčková.

Sama hodnotí loňskou pelhřimovskou premiéru jako vydařenou. „Bylo to hodně zajímavé. Lidé, kteří dorazili a povídali si s jednotlivými živými knihami, se dozvěděli o životech, o kterých třeba jindy nemají možnost slyšet. Také se dozvěděli a zeptali se na věci, o kterých se třeba ani nemluví,“ dodala na závěr Havlíčková.