Téměř identický program čeká na obyvatele Žirovnice, Počátek a Kamenice nad Lipou. „Průvody s lampiony začnou ve všech třech městech v pátek v 17 hodin," řekl k zahájení spolupořadatel Kamil Přech.

V Počátkách už se jedná 
o šestý ročník této akce. „Stejně jako loňské ročníky 
i letos povede průvod přes město. Začínáme na Palackého náměstí a končíme před infocentrem. Na konci bude vyhodnocení soutěže obrázků, které nám děti posílaly. Bude se také vyhlašovat soutěž o nejkrásnější lampion," lákala na počátecký průvod pracovnice místního infocentra Anna Radilová s tím, že pro soutěžící jsou připravené ceny.

Průvod byl přitom zprvu ohrožen. „Ze začátku to vypadalo, že nebude kůň, ale nakonec se nám ho podařilo sehnat. Účastníci se tak mohou těšit na svatého Martina v dobovém oblečení a na bílém koni," ujistila zájemce pracovnice turistického centra.

Podobný scénář čeká účastníky i v Kamenici. „Průvod začne u vinotéky pana Přecha a projde městem až k zámku. Tam budou připravené tvořivé dílny pro děti, doprovod kapely Blue Band a pan Přech zajistí ochutnávku a prodej svatomartinských vín," popsal vedoucí správy kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou Petr Pech. Chybět nebude ani občerstvení nebo ohýnek na opékaní buřtů.
Právě tohoto průvodu se rozhodl účastnit i Kamil Přech. „Kamenickou vinotéku budeme zavírat. Proto budu letos tady a pojmeme to jako rozloučení," řekl majitel s tím, že k uzavření pobočky ho nutily osobní
i ekonomické důvody.

Budoucí pokračování průvodů by však tato událost neměla narušit. 
„S městem na této akci budeme spolupracovat dál," ujistil Přech. „Akce tím do budoucna ohrožená není. 
Z devadesáti procent si program zajišťujeme sami," potvrdil výše uvedené Pech.

O akce spojené se svatým Martinem však nestojí všude. Před pěti lety se v Pavlově u Pelhřimova konal svatomartinský jarmark. „Byla to jednorázová akce za starého vedení. V současné době neuvažujeme o tom, že bychom ji obnovili," řekla Veronika Hromádková, starostka Pavlova.

S jedenáctým listopadem však nejsou spojené jen průvody. Milovníci dobré-
ho jídla a pití se pravidelně těší na gastronomické zážitky. „Od pátku až do neděle k nám mohou zájemci na pečenou husu s červeným a bílým zelím a variacemi knedlíků," vybízel 
k návštěvě majitel hotelu Na Kocandě Pavel Mička.

V sobotu navíc čeká návštěvníky restaurace bohatý program.

„Svatomartinskému vínu z Čejkovic požehná opat Jáchym Jaroslav Šimek. Po celý večer pak bude restaurací znít cimbálovka z Moravy," doplnil Mička s tím, že tento večer je plně obsazen už od září.

V Želivě ale není Kocanda jediným podnikem lákajícím na lahodné menu.

„V klášterní restauraci bude od pátku do neděle možné ochutnat svatomartinskou husu," řekl páter Tadeáš Róbert Spišák.
I tady se bude konat tradiční průvod. „Začneme 
v opatské zahradě, kde proneseme pár slov o svatém Martinovi, zazpíváme o něm i písně a pak povedeme průvod obcí," ukončil páter.