Problémy mohou nastat i na dětských táborech, kde je z hlediska hygieny vždy potřeba větší množství vody. Do tábora u Hořepníku Sbor dobrovolných hasičů Košetice dováží vodu i tento rok.

Nedostatek vody trápí také obyvatele Polesí. „U nás v Polesí voda opravdu není. Přes den je puštěná jen na pár hodin pro to nejnutnější, co lidi potřebují, potom se zase vypíná,“ uvedla Marie Salavová, která v Polesí žije. V mnoha městech je také zaveden stop stav. „Je vyhlášen zákaz mytí aut, zákaz mytí nádobí ve velkém množství a zalévání zahrádek pitnou vodou. Byli jsme starostou vyzváni, abychom co nejvíce omezili spotřebu vody,“ doplnila Salavová.

Problematiku sucha řeší i starosta obce Černovice. Ten zakázal zalévání květin a napouštění bazénů preventivně už v červnu. „Problémy s vodou tady v Černovicích neustále gradují. My jsme vyhlásili stop stav preventivně už v červnu, abychom předešli případným potížím, ale i tak se dnes potýkáme s problémem sucha,“ poukázal na nesnáze s vodou starosta Černovic Jan Brožek.

„Snažíme se neustále vymýšlet řešení této problematické situace, například novými vrty. Zde se jedná o dlouhodobou záležitost. Dále jsme zásobováni vodou z Věžné. Bez tohoto zdroje vody bychom nemohli vůbec fungovat. Snažíme se také činit veškeré úspory vody. Hledáme, kde voda uniká. Naší situaci nepomohly ani srážky, které přišly minulý týden,“ informoval Brožek.

K situaci sucha se vyjádřil i starosta města Pacov Lukáš Vlček. „Ohromnou výhodou je to, že město Pacov je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury a není závislé na nějakém externím majiteli. Díky propojení vodovodních potrubí dokážeme zásobit všechny části města. K omezením jsme museli přistoupit v Jetřichovci, který není vodovodně propojen s ostatní infrastrukturou.“