Podle nájemce městských strachovských rybníků Bohumíra Císaře je na vině rostlina stulík, která se na rybníku příliš rozrostla, a rybám tak bere kyslík více, než je zdrávo. Kvůli tomu se počet uhynulých ryb v již zmíněném rybníku stále zvyšuje.

Během včerejšího dopoledne přijeli pelhřimovští hasiči a nájemce strachovských rybníků vodní faunu ze stále méně okysličené vodní plochy osvobozovat. „Rostlina stulík ve dne kyslík dává, 
a v noci ho naopak bere. Jelikož se stulík na rybníku příliš rozrostl a v noci rybám kyslík ubírá, tak z toho vznikne tento extrémní deficit," vysvětlil Císař.

Velitel jednotky pelhřimovských hasičů Aleš David k tomu dodal, že rybník má navíc malý přítok, a ryby pak kvůli tomu v kritických podmínkách nevydrží.

Tento problém by se dal vyřešit tak, že by se rostlina, která rybám bere kyslík, odstranila. Má to ale jeden háček. „Kdyby bylo na mně, tak už je dávno pryč, ale ochránci přírody rostlinu bezhlavě chrání. Na ryby, raky 
a škeble, které jsou mimochodem také chráněné, se ale vůbec neohlížejí," řekl Císař.

Ryby, které ještě měly šanci na přežití, se odborníci snažili zachránit. „Pomocí hasičského vozu momentálně prokysličujeme vodu. Také lovíme uhynulé ryby, které vyplavou na hladinu, a zachraňujeme ty, které přežily. Když se nám je podaří pomocí podběráku chytit, tak je přeneseme do vedlejšího rybníku," pověděl David. S vedlejším rybníkem podle Císaře zatím nikdy nebyl žádný problém.

Ryby si v něm tedy žijí bez problémů. „Plave v něm desetkrát více ryb a objemově je v něm zhruba třetina vody," podotkl.
Problém s nedostatkem kyslíku strachovský rybník neměl poprvé. „Letos tady bude škoda tak za třicet tisíc korun, protože toto se už stalo podruhé. Myslím si, že mnoho ryb tu nepřežije, protože je to tu hodně špatné," zhodnotil Císař. Během včerejšího dne 
z rybníku vylovili několik desítek uhynulých ryb. „Některé ryby jsou třeba i na dně, takže se přesně neví, kolik jich tu uhynulo," dodal pelhřimovský hasič Aleš David. „Když tu byly tři kolečka stulíku, tak to i hezky vypadalo, ale teď je z toho, dá se říci, několik tun hnoje na dně a rybník se tím navíc zanáší," ukončil Císař.

Denisa Šimanová