Studenty tehdy získal pro myšlenku pomoci prostřednictvím programu Skutečný dárek třídní učitel ve kvintě na Gymnázium a Obchodní akademii Pelhřimov Radek Daňhel. Ohlas mezi studenty byl vesměs pozitivní. „Každý student z kvinty, to je dohromady 28 studentů, přispěl částkou sedmdesát korun. Během týdne se vybraly dva tisíce korun, které následně posloužily k zakoupení domácích zvířat a pomůcek do školy,“ uvedl k zapojení třídy do projektu třídní učitel kvintánů.

Ze sbírky v jedné třídě na pelhřimovském gymnáziu se tak podařilo pořídit dvě ovce, dvacet kuřat a školní pomůcky pro sedm dětí. Zvířata byla vybrána tak, aby z nich měla daná rodina i vesnice, kde tato rodina žije, co nejvíce užitku. Aby mohla co nejdřív začít s jejich chovem. Konkrétního adresáta pomoci pelhřimovští kvintáni neznají. Je jim ale jasné, že díky rychle zorganizované sbírce skutečně pomohli.

K samotné manipulaci se zakoupenými domácími zvířaty došlo pochopitelně až v konkrétním místě, kam byla pomoc poslána. Zvířata pro založení nebo posílení chovu byla zakoupena ve městě a přepravena přímo k obdarovaným vesničanům.

Nebylo to poprvé, kdy pelhřimovští studenti pomáhali takto na dálku. Díky nim zamířila pomoc do Afriky už dříve. „Již před třemi lety se tato třída spolu s jinými zúčastnila sbírky k zakoupení kozy do jedné z rodin v Ugandě,“ připomněl Radek Daňhel.

Pelhřimovští kvintáni nejsou jediní na Vysočině, kdo prostřednictvím projektu Skutečný dárek neziskové organizace Člověk v tísni pomáhá v nejchudších končinách světa. „Na Vysočině si jen v roce 2018 a na začátku roku 2019 skutečné dárky zakoupilo téměř 730 dárců, kteří přispěli lehce přes 800 tisíc korun,“ poukázala na zajímavá čísla mediální koordinátorka fundraisingových kampaní v Člověku v tísni Markéta Jourová.

Mezi těmi, kteří pomohli, najdeme další školy a školské organizace napříč regionem. Za zmínku stojí například Sdružení rodičů a přátel školy ZŠ Havlíčkův Brod – Nuselská, Základní škola a Mateřská škola Vír na Žďársku nebo Základní škola Světlo, s.r.o., v Třebíči. „Chtěli jsme na konci roku udělat dobrý skutek a radost někomu dalšímu,“ řekla k motivaci pro zapojení do projektu Skutečný dárek Hana Hrozníčková ze Základní školy Světlo.

Na druhé straně je dobré říct, že nepomáhají pouze školy. „Zapojilo se také středisko Bílý štít ze skautské organizace Junák a na Skutečný dárek putoval také výtěžek z dubnového zážitkového čtení pro malé děti v Chotěboři,“ zmínila některé další dárce Markéta Jourová z Člověka v tísni. „Kromě certifikátu Školní pomůcky pro 7 dětí, Prvních knížek či Zdravého dětství si tyto instituce zakoupily například certifikát Veselá koza, Ošetření nemocného či Kohoutek na vodu,“ doplnila Jourová a dodala, že ve zmíněném výčtu jde opravdu pouze o několik málo příkladů.

A přidávají se individuální dárci, jak potvrzuje příběh Kristýny Koutenské z Nového Města na Moravě. „U příležitosti narození druhého syna jsme dali dohromady nějaké peníze a pro dítě ve válečné oblasti jsme zakoupili teplé oblečení. Bylo to jen asi 650 korun, ale přišlo nám to jako dobrý nápad, když sami vlastně nic nepotřebujeme. S manželem pomáháme už řadu let,“ přiblížila svůj vztah k projektu Skutečný dárek Kristýna Koutenská.

Právě prostřednictví certifikátů na webových stránkách programu Skutečný dárek opravdový reálný dárek na druhý konec světa poslat. A nemusí jít výhradně o domácí zvířata nebo školní pomůcky. Pomáhat v zemích, kde vládne chudoba a bezmoc, lze i dalšími nabízenými formami a způsoby.

Na pelhřimovském gymnáziu, odkud letos pomoc do Etiopie zamířila, určitě neřekli poslední slovo. „Studenti kvinty jsou rozhodnuti ve sbírkách, jako byla tato, pokračovat i nadále,“ prohlásil třídní učitel štědrých pelhřimovských kvintánů Radek Daňhel.

Charitativní e-shop Skutečný dárek funguje od roku 2009, na konci roku 2018 oslavil desáté výročí své existence. Za tu dobu si lidé zakoupili více než 250 tisíc skutečných dárků v hodnotě téměř 130 milionů korun.

Díky projektu Skutečný dárek pomohl Člověk v tísni v roce 2018 lidem ve 12 chudých zemích Afriky a Asie. „Rozdali jsme například 500 koz a ovcí, 300 kuřat, 10 oslíků s povozem nebo dva tisíce kanystrů,“ upřesnila Markéta Jourová.

Organizátor pomoci z České republiky uspořádal v cílových regionech školení o správné hygieně pro tisíce lidí a během nich rozdal 17 932 mýdel. Podařilo se vybavit dvě základní školy, vyškolit 445 učitelů a věnovat školní pomůcky 670 dětem. Člověk v tísni podpořil 14 tisíc těhotných žen a mladých maminek, ty se naučily, jak se správně starat o zdraví miminek i sebe.

Prostřednictví projektu Skutečný dárek dostalo celkem osmnáct set farmářů mimo jiné kvalitní zemědělské náčiní. Podporu získalo 3242 rodin farmářů, naočkováno bylo 25 krav a 220 veterinářů v chudých venkovských oblastech převzalo potřebný materiál.

Poslední čtyři roky fungují skutečné dárky jako pomoc přímo doma v České republice. Každý rok dobrovolníci doučují stovky dětí z chudých a sociálně ohrožených rodin. Loni organizace malým i velkým dětem rozdala 200 knížek a učebnic. Přes 80 učitelů a dalších pedagogických pracovníků se zase zúčastnilo vzdělávacích seminářů.

Simona Smejkalová, Jiří Jíra