Projekt slouží k tomu, aby se studenti naučili, co volby znamenají a aby měli větší zájem zapojovat se do občanského života a aby se zvýšila volební účast u mladých lidí.

Voleb nanečisto, které proběhnou 2. a 3. října, se mohou zúčastnit všichni studenti od patnácti let.

Na humpolecké České zemědělské akademii se do projektu pravděpodobně nezapojí. „Zatím jsme neuvažovali o tom, že se přihlásíme. Nebyl zájem studentů, ale třeba se ještě nějaká reakce dostaví," sdělil v pondělí ředitel školy Otakar Březina. Uzávěrka přihlášek je až dnes.

Gymnazisté v Pacově naopak možnost volit mít budou. „Pravděpodobně se zapojíme, už jsme se zapojovali i dříve. Ohlasy studentů byly kladné, rádi si hrají na volby. Vědí, jak volby fungují, tak si to i zkusí, nic jiného bych v tom nehledal," sdělil ředitel pacovského gymnázia Josef Novák.
Ani pelhřimovské gymnázium nezůstalo pozadu. „Zapojíme se, už jsme se minulý týden přihlásili. Zájem určitě bude, fungovalo to dobře i při studentských prezidentských volbách," uvedl pedagog gymnázia Karel Kratochvíl.

Podle něj je tento projekt velmi užitečný. „Studenti si uvědomí, že mohou volením ovlivňovat budoucnost. V momentě, kdy vhodí hlas do urny, dochází jim, že mohou ovlivnit život na několik let. Mohou se pak rozhodovat více promyšleně. Také pocítí povinnost volit," dodal.

Michaela Blehová