Vyvrcholila tím dvoudenní hra „Mladí lidé rozhodují", která má mladé lidi vést k schopnosti argumentovat i zajímat se o veřejné dění. Akci, která se ve městě konala poprvé, podpořila nadace Friedricha Eberta . Jako učitel projekt zaštítil Jaroslav Trnka.

V úterý studenti hostovali na reálném zasedání. S pomocí zastupitelů si připravili návrhy usnesení a interpelace,. Ty včera přednesli starostovi Leopoldu Bambulovi a místostarostovi Pavlu Pípalovi.

Obě skupiny braly hru vážně, 25 studentů různých tříd vytvořilo čtyři strany: Konzervativní Amálky (KA), Stranu odvážných studentů (SOS), Pro dobro Pelhřimova (PDP 2014) a Nedotknutelnou Elitu (NE 2014).

První dotaz na starostu zněl, zda město může pronajmout mládeži prostory pro volný čas. Starosta požádal o upřesnění požadavku a pak navrhl spojit se s jiným subjektem.

Další interpelace se týkala mj. chystaného projektu revitalizace říčky Bělé a semaforu v křižovatce ulic Nádražní-Křemešnická, kde podle studentky Aleny Brychtové řidiči při odbočování přehlíží chodce a „jedou jak splašení".

U první věci starosta Bambula uvedl, že projekt by stál 25 milionů a čeká se na dotaci. Co se týká semaforu, místostarosta Pípal sdělil, že se upraví při opravě průtahu.

Diskuse se rozběhla u dotazu, zda město může ovlivnit přílišný počet obchodních domů, které mohou likvidovat malé místní prodejce. Starosta řekl, že pozemky centrům poskytli soukromí vlastníci, kterým město nemohlo nabídnout tolik peněz.

Podle něj mj. místní prodejci mohou centrům přizpůsobit svou strategii – za příklad dal Adélku. „Ono to ale nejde vždy se přizpůsobit. Pro malé obchody je to někdy katastrofa," namítl student Jiří Pohan a jeho kolega Štěpán Beneš se ptal, zda jde omezit velikost zóny určené pro obchodní domy. Starosta reagoval, že ta je schválená územním plánem.

„Je to generace, která nevidí jen nádherný obchod, ale zamýšlí se nad tím dál," řekl ředitel školy Aleš Petrák. Další dotaz se týkal dotací do sportu. Strana PDP navrhla mj. postavit venkovní bazén, který by podle ní zvýšil návštěvnost bazénu celkově.

Starosta řekl, že projekt je v dlouhodobém plánu, ale podle něj by spíš než návštěvnost ještě zvýšil dnešní ztrátovost bazénu, kterou město vykrývá pěti miliony korun ročně.

Návrhy usnesení

- Zateplení tenisové haly do roku 2015, náklady 2 miliony. Buď dotace, půjčka, z rozpočtu nebo vzít z jiných sportů – fotbalu. (KA)

– Chodníky v ulici F. B. Vaňka a chodník spojující ulice B. Němco-vé a Vlásenická, přechody v ulici F. B. Vaňka a Pod Hájkem, náklady 100 tisíc, z rozpočtu (SOS)

– Změna nájmů pro maturitní plesy v KD Máj – snížení z 30 tisíc na 20 až 15, aby plesy nešly jinam. Náklady: 150 tisíc ročně, vydělat na jiných akcí KD. (PDP)

-Celková rekonstrukce silnice Křemešnická. Část patřící městu navazuje na hotel Křemešník ve vlastnictví města. Náklady: 5 milionů, zkusit dotaci. (NE)