Volbám budou zasvěceny příští středa a čtvrtek. Akci pořádá organizace Člověk v tísni. Sami studenti si volby organizují a je pouze na nich, zda se zapojí. Mezi cíle projektu patří především podpora aktivní účasti mladých lidí na občanské společnosti.

„Snažíme se dětem předestřít, jak volby fungují. Chceme, aby studenti celý proces viděli zblízka a aby se zapojili do veřejného dění," říká učitelka základů společenských věd, českého jazyka a hudební výchovy Leona Stejskalová, která zaštiťuje volby na pacovském gymnázium.

„Na politická témata se dostáváme v hodinách. Od Člověka v tísni jsme dostali pracovní listy a metodické materiály, na jejichž základě si děti mohou založit politickou stranu nebo provést předvolební průzkum," říká učitel češtiny a dějepisu Karel Kratochvíl, který má akci na starost na pelhřimovském gymnáziu.
A která politická strana tedy udělala na studenty největší dojem? Velkou roli podle učitelů  hraje její image. „Děti jsou naší politickou reprezentací znechuceny, nenacházejí v ní žádné vzory a nevědí, koho volit. Nelze říct, zda uslyší na studentské projekty, které nabízí pravice, či na levicové odmítání školného. V prezidentských volbách na ně ale udělala dojem rebelská kampaň Karla Schwarzenberga. Důležitá je pro ně tedy především image," míní Stejskalová. 

„U nás mají děti obecně blíže k pravici. Dosud na ně působí Karel Schwarzenberg a hodně mluví o TOP 09," potvrzuje slova Stejskalové Kratochvíl.

Karolína Hovorková