Zájem o volby byl znát i z vášnivých diskuzí o politické situaci. „Volil jsem Top 09,“ zahlásil po vhození lístku Marek Novotný. Na otázku proč uvedl, že je to podle něho nejodpovědnější strana.

Přestože výsledky voleb se zveřejní až po těch pravých, bylo zřejmé, že preference většiny budoucích voličů se klonily právě k pravému středu.
Žáci, kteří zasedali ve volební komisi, se v pauzách mezi příchozími třídami zabývali tím, kdo koho asi volí a proč. „Myslím, že mladší z toho mají spíš srandu, nebo jsou ovlivněni rodiči a televizí,“ uvedl Pavel Vaněk z komise s tím, že on sám projekt vítá jako velmi zajímavý.

Má pravdu, zajímavý bude nejen v tom, že si studenti vyzkoušejí základní princip demokratické společnosti, ale také data získaná z voleb budou použita v rámci širšího výzkumu volebních preferencí mladých.

ČSSD proti volbám

Zdánlivě nevinná školní aktivita se nesetkala s pochopením u ČSSD, když Asociace krajů v čele s Michalem Haškem vyjádřila hlubokou pochybnost o tom, zda projekt neporušuje školský zákon. Na základě toho pak od záštity projektu ustoupila i ministryně školství Miroslava Kopicová.

„Nechali jsme si právníkem zaměřeným na školský zákon vypracovat analýzu. Výsledkem bylo, že projekt nic neporušuje,“ sdělila koordinátorka akce Tatiana Čabáková.

Přesto se podle Čabákové kvůli tlaku z krajů a postoji ministryně odhlásilo z projektu padesát škol a další, které se chtěly přihlásit, už se nepřihlásily.
S postojem ministryně Kopicové souhlasí i krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková (ČSSD). „O volbách jsme byli informováni až z médií.

Souhlasím s ministryní, že studentské volby měly být jinak načasované. Je to ale věcí školy. Měla by být apolitická, ale zároveň by studenti měli být informováni o fungování demokratických principů,“ řekla radní.

Naopak pro Člověka v tísni je načasování ideální. „Je to záměrné a cílené, tak aby studenti na vlastní kůži pocítili, co je volební kampaň,“ podotkla Čabáková.

Postoj ČSSD, která sama se svým programem školy hojně navštěvuje, se nelíbil ani studentům a učitelům v Pacově. „Co je na tom špatného nechápu, naopak mi přijdou daleko strašnější agresivní billboardy placené z peněz daňových poplatníků,“ řekla studentka Lucie Dušková. S postojem levice nesouhlasí ani její učitelka Leona Stejskalová.

„Je to nátlaková lobby. Pro voliče by to mělo být další negativní znamění. Škoda je, že na to zareagovala ministryně,“ uvedla Stejskalová a dodala, že ona sama žádný tlak ze strany kraje necítila. „I kdyby nějaký byl, tak to vyargumentujeme. Je to čistě neformální záležitost a součást průzkumu,“ uzavřela učitelka.