Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti pacovského gymnázia už mají odvoleno

Pacov – Možnosti zapojit se do studentských voleb organizovaných společností Člověk v tísni využilo na Pelhřimovsku pouze pacovské gymnázium. Téměř všichni studenti čtyř nejvyšších ročníků školy se k urně nahrnuli odpoledne.

29.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Zájem o volby byl znát i z vášnivých diskuzí o politické situaci. „Volil jsem Top 09,“ zahlásil po vhození lístku Marek Novotný. Na otázku proč uvedl, že je to podle něho nejodpovědnější strana.

Přestože výsledky voleb se zveřejní až po těch pravých, bylo zřejmé, že preference většiny budoucích voličů se klonily právě k pravému středu.
Žáci, kteří zasedali ve volební komisi, se v pauzách mezi příchozími třídami zabývali tím, kdo koho asi volí a proč. „Myslím, že mladší z toho mají spíš srandu, nebo jsou ovlivněni rodiči a televizí,“ uvedl Pavel Vaněk z komise s tím, že on sám projekt vítá jako velmi zajímavý.

Má pravdu, zajímavý bude nejen v tom, že si studenti vyzkoušejí základní princip demokratické společnosti, ale také data získaná z voleb budou použita v rámci širšího výzkumu volebních preferencí mladých.

ČSSD proti volbám

Zdánlivě nevinná školní aktivita se nesetkala s pochopením u ČSSD, když Asociace krajů v čele s Michalem Haškem vyjádřila hlubokou pochybnost o tom, zda projekt neporušuje školský zákon. Na základě toho pak od záštity projektu ustoupila i ministryně školství Miroslava Kopicová.

„Nechali jsme si právníkem zaměřeným na školský zákon vypracovat analýzu. Výsledkem bylo, že projekt nic neporušuje,“ sdělila koordinátorka akce Tatiana Čabáková.

Přesto se podle Čabákové kvůli tlaku z krajů a postoji ministryně odhlásilo z projektu padesát škol a další, které se chtěly přihlásit, už se nepřihlásily.
S postojem ministryně Kopicové souhlasí i krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková (ČSSD). „O volbách jsme byli informováni až z médií.

Souhlasím s ministryní, že studentské volby měly být jinak načasované. Je to ale věcí školy. Měla by být apolitická, ale zároveň by studenti měli být informováni o fungování demokratických principů,“ řekla radní.

Naopak pro Člověka v tísni je načasování ideální. „Je to záměrné a cílené, tak aby studenti na vlastní kůži pocítili, co je volební kampaň,“ podotkla Čabáková.

Postoj ČSSD, která sama se svým programem školy hojně navštěvuje, se nelíbil ani studentům a učitelům v Pacově. „Co je na tom špatného nechápu, naopak mi přijdou daleko strašnější agresivní billboardy placené z peněz daňových poplatníků,“ řekla studentka Lucie Dušková. S postojem levice nesouhlasí ani její učitelka Leona Stejskalová.

„Je to nátlaková lobby. Pro voliče by to mělo být další negativní znamění. Škoda je, že na to zareagovala ministryně,“ uvedla Stejskalová a dodala, že ona sama žádný tlak ze strany kraje necítila. „I kdyby nějaký byl, tak to vyargumentujeme. Je to čistě neformální záležitost a součást průzkumu,“ uzavřela učitelka.

Autor: Jan Cihlář

29.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení