„Cena každé obyčejné jízdenky naroste o dvě koruny. Obdobně se mění i cena ostatních nabídek, které se vypočítávají z obyčejného jízdného,“ řekl Ondřej Kubala, tiskový mluvčí Českých drah.

Sleva na drahách není zadarmo

Zdražení se dotkne i speciální slevové In karty, která po dobu tří let od aktivace ručí svému majiteli výhodné jízdné. V současné době karta vyjde na šest stovek.

„Od poloviny prosince ji zákazník pořídí za 990 korun. Studenti do šestadvaceti let zaplatí za In kartu na tři roky 330 korun,“ podotkl Kubala.
Lehce podraží i žákovské jízdné, které dosud činí pětapadesát procent z obyčejného jízdného. „Je to historicky první úprava žákovského jízdného od jeho zavedení. Nyní bude o deset procent nižší. Tedy pětačtyřicet procent,“ upřesnil Kubala.

Pochopitelně se toto zdražení nelíbí studentům, kteří jezdí do škol.

„Zdražení, jo? To slyším poprvé, a jestli je to pravda, tak se mi zase prodraží jízda do školy a zpět,“ rozladěně konstatoval Stanislav Hanek z Pelhřimova. Následně pak dodal, že jezdí studovat do Tábora a jízdné je už nyní poměrně drahá záležitost.

Změny se budou týkat i provozu vlaků. Jisté však je, že žádný vlak se na Pelhřimovsku rušit nebude. Jedna z pozitivních změn je, že školní vlak, který je nyní vypraven například z Pacova v 6.22, odjede až 6.46.

Výhodné spojení z Brna do Budějovic

Do Pelhřimova tedy dorazí o půl hodiny déle, tedy v 7.16. A hned bude pokračovat dál na Horní Cerekev, což se nyní neděje. Na trati z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy přes Horní Cerekev zůstávají i nadále jezdit přes den rychlíky ve dvouhodinových intervalech.

Na stejné trati navíc začne jezdit nový rychlík R662 Vajgar. V 9.20 z Brna do Českých Budějovic a zpět.