Ten v paneláku bydlí více než čtyřicet let. Za tu dobu se podle něj na Pražské žádný podobný případ nestal. „Hlavně, že se nikomu nic nestalo. Plechy se rychle nahradí," dodal Kubeš.

„Měla jsem stažené žaluzie, koukala jsem na televizi. Najednou otevřu okno a vidím, že je tu frmol. Byly blesky, hromy, všude hasiči a plno dalších lidí a tohle je výsledek," ukázala včera dopoledne přímo na místě na rozřezané stromy na Pražské ulici, které po ničivé vichřici zbyly, Věra Bukáčková.

Perné chvilky během prodlouženého víkendu měli lidé téměř na celém Pelhřimovsku. Tropické počasí vždy vystřídaly náhlé bouřky s nárazovým větrem, které za sebou leckde zanechaly nejednu škodu. Podle pracovníků z Observatoře v Košeticích na Pelhřimovsku nás vítr nejvíce potrápil v neděli mezi 15. a 16. hodinou.

Tehdy, při svých 24 metrech za sekundu, dosahoval síly vichřice. Přitom v průměru se rychlost větru pohybuje okolo deseti metrů za sekundu. Hasiči v okrese od uplynulého čtvrtka do neděle vyjížděli k 81 technickým pomocím, to znamená, že ve většině případů likvidovali padlé stromy, větve nebo odčerpávali vodu ze sklepů rodinných domů. V neděli dokonce spadlé kmeny stromů zastavily vlak.

„V Proseči na Pelhřimovsku narazil osobní vlak do dvou stromů, které shodil silný vítr na trať," informovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová. Ta dodala, že hasiči stromy odstraňovali například u Čížkova, Žirovnice, Dobré Vody, Obrataně, Lidmaně, Leskovic nebo u Senožat.

Likvidují o sto šest

Polomy, které vznikly následkem vichřic v minulém týdnu, budou například v Pelhřimově likvidovat pracovníci technických služeb minimálně ještě dnes. Nejvíce poškozených stromů a dřevin bylo v oblasti vymezené právě Pražskou a Dolnokubínskou ulicí.

„V hájku došlo k úplnému zničení pěti vrb a jedné třešně. Další vrba byla zčásti poškozena. V místě za Jednotou je velké množství rozřezaných dřevin,"  informoval Jaroslav Záběhlík z technických služeb.

Poškozené stromy se nachází i v dalších částech města. Jedná se například o akát ve Skrýšovské ulici nebo javor v Nádražní ulici před autobusovým nádražím.

„Naši zaměstnanci odstraňují rozlámané stromy, které jsou zcela zničeny. Další následnou úpravu zeleně a okolních stromů v daných oblastech budeme provádět až na základě rozhodnutí městského úřadu," dodal Záběhlík.