„Je to hezká tradice a je škoda, že momentální situace zasahuje nejen do normálního běhu života, ale i do těchto výjimečných a hezkých akcí, které se dějí jednou za rok,“ posteskla si Marie Sejková z Pelhřimova.

Právě v Pelhřimově plánují letošní akci k zahájení adventu pojmout trochu netradičně. Vánoční strom na tamním Masarykově náměstí rozsvítí spolu s další vánoční výzdobou města v neděli 29. listopadu. „Letos se ale z důvodu bezpečnostních opatření neuskuteční slavnostní shromáždění, na kterém vždy zaznívají sváteční slova představitelů města a sborové odpočítávání prvňáčků,“ informovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Samotné rozsvícení stromu, který do centra města dorazí 24. listopadu, však lidé uvidí, i když budou doma. „Slavnostní akce rozsvícení stromu proběhne letos on-line přenosem,“ doplnila Unterfrancová.

Přesto všechno ale podle jejích slov symbolika vánočního stromu a smysl adventu neztrácejí nic na svém významu a je důležité vědět, že si je můžeme připomenout třeba i každý sám nebo v kruhu svých nejbližších.

I Počátečtí zažijí zmíněnou akci jinak, než jak jsou zvyklí. „Letošní advent bude jiný, ovlivněný vládními opatřeními proti Covid-19, kvůli nimž se bohužel nebude moci konat tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromku na Palackého náměstí s kulturním programem a občerstvením, ani tradiční vánoční trhy v Sokolovně,“ řekla ředitelka Kulturních zařízení města Počátky Miroslava Hromasová.

Vánoční stromek i betlém v Počátkách ožije o první adventní neděli úderem páté hodiny odpolední. „Pokud se chcete přijít procházkou podívat, prosíme o dodržování rozestupů,“ vyzvala Počátecké k ohleduplnému chování Hromasová.

Tamní obyvatelé se budou moci vánočně naladit například díky slovům, která uslyší každou adventní neděli z městského rozhlasu. „Vždy v sedmnáct hodin vám pustíme z městského rozhlasu vánoční pozdrav ředitelů našich školských vzdělávacích institucí i našeho kulturního zařízení. Na štědrý den vás jako každoročně v půl šesté odpoledne doprovodí svátečním slovem pan starosta,“ prozradila letošní novinku Hromasová.

V tichosti rozsvítí dva vánoční stromy na náměstí Československé armády v Kamenici nad Lipou. „Podle toho, jak se opatření spíš neuvolňují, než uvolňují, to bude letos bez programu. Lidem jenom oznámíme, že v neděli 29. listopadu rozsvítíme vánoční stromek. Kdo se bude chtít přijít podívat, tak bude moct. Zakazovat to nikomu nebudeme, ale lidi poprosíme, aby nebyli moc pohromadě a rozprostřeli se po náměstí,“ sdělil starosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík s tím, že letošní adventní atmosféra nebude jako v uplynulých letech.

Humpolečtí si letos budou ozdobený strom na Horním náměstí užívat o týden dříve. „V Humpolci jsme měli takovou tradici, že vánoční stromeček rozsvěcoval Mikuláš. Letos bychom ho chtěli rozsvítit na první adventní neděli. Pokud ale bude moci Mikuláš přijet, tak ho rozsvítí 5. prosince taky,“ uvedla mluvčí humpolecké radnice Aneta Slavíková.

Dodala také, že informovat lidi o zmíněné akci budou podle aktuálních nařízení. „Pokud to bude možné, tak lidi vyzveme, abychom se sešli v určitou hodinu. Pokud to nepůjde, tak jim řekneme, že k rozsvícenému stromečku si mohou během večera přijít,“ poznamenala Slavíková.