Letošní výroční valná hromada hasičů ve Stříteži se nesla v poměrně neobvyklém duchu. Na členy místního hasičského spolku totiž během programu čekalo překvapení. Od vedení obce převzali svůj oficiálně první hasičský prapor. „Podařilo se nám to utajit až do samotného předávání i před vlastní rodinou,“ prozradila s nadšením Stanislava Houčková, starostka Stříteže.

Právě ona spolu s místostarostkou Věrou Březinovou hasičům prapor během valné hromady předaly. „Bylo to překvapení a jsme za něj rádi. Prapor je moc hezký,“ pochvaloval si Jiří Žežulář, velitel střítežských hasičů.

Myšlenka na vytvoření hasičského praporu vznikla už na začátku letošního roku. „Byla nám předána stará kronika, kde jsme na prvních stránkách při zakládání sboru našli zápis, kde bylo uvedeno hasičské heslo Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci,“ přemítala Stanislava Houčková.

Dodala také, že právě zmíněný záznam z kroniky přimněl zastupitelstvo následně přemýšlet nad tím, jak heslo co nejlépe zveřejnit. „Původně jsme mysleli, že si text z kroniky necháme jen zarámovat. Máme již různé fotografie ze soutěží, historické i fotografie zřejmě ještě s původními členy,“ popisovala výběr Houčková.

Vyhrál prapor

V rozhodování ale nakonec vyhrála varianta praporu. „Moc se nám ta myšlenka líbila. Žádný prapor navíc místní hasiči do této doby neměli, tak si myslím, že ho využijí. Třeba zrovna v příštím roce při oslavách 115. výročí založení sboru,“ konstatovala Stanislava Houčková. „Prostě mají svůj oficiální symbol a to je dobře,“ dodala s úsměvem.

Příprava praporu pro hasiče však odstartovala i myšlenky na první znak Stříteže. „Začali jsme přemýšlet nad tím, jak by náš znak mohl vypadat,“ potvrdila plány starostka Stříteže s tím, že již existuje i první návrh.

Znak by mohl tvořit kopec a nad ním tři lupínky, jako symbol spojení tří obcí. „Obec se skládá ze tří částí konkrétně ze Stříteže, Boru a Krumvaldu,“ vyjmenovala Stanislava Houčková.

O tom, kdy spatří první znak Stříteže světlo světa a jak vlastně bude nakonec vypadat, se ještě bude diskutovat. „Myslím si, že minimálně ještě rok bude trvat, než dojde k nějakému konečnému návrhu,“ zhodnotila Houčková. „Protože se bude v příštím roce volit i nové zastupitelstvo, tak bych tuto věc ke konečnému dořešení nechala až po volbách,“ uzavřela starostka.