Gvenda Chochelové na nich sice měří přes dva a půl metru, přesto z výšky a v kostýmu dokázala trefit terč. „Vůbec jsem to nečekala. Střelbu vůbec netrénuji. A potěšilo mě to o to víc, že kolegyně cíl minula,“ pošťuchuje kamarádsky anděl. Její kolegyně se však nenechá. „Zkoušeli jsme si na chůdách už střílet i z luku. Tam to dopadlo lépe pro mě,“ vrací zásah Lucie Kališová.

Jejich kostýmy okouzluje děti. „Jé, ty jsou velké. Těm to sluší. Můžeme se vyfotit?“ zní z každého koutu Horního náměstí, kde se andělé objeví. A ty s každým ochotně zapózují. „Na nejmenších je vidět, jak jsou nadšené. Funguje to, i když není žádný sníh a teplota připomíná spíše jaro. Na druhou stranu nemusíme s chůdami balancovat na ledu. Ale i tohle jsme už zvládli. A Humpolec je docela schůdné město,“ smějí se kamarádky Chocholová a Kališová, které si říkají chůdinky.

Jako jarní jarmark vnímá vánoční trhy také Tomáš Jandák. „Zimní atmosféru zachraňovaly jen koledy. Kvůli nim jsme sem s rodinou přišli. V pěvecké skupině je totiž i můj syn. Bylo krásné ho s dětmi slyšet zpívat,“ popisuje Jandák, který si pochvaluje také výběr jídla a pití. Spokojený je i s dalšími stánky. „Jen jsou tady skoro ty samé jako byly na Mikuláše. Takže dárky jsme koupili už tam,“ dodává.

Zpestřením trhů byly také kozy. Ty návštěvníkům předvedly, jak zvládnou vyskočit na kapotu auta. Problém jim nedělalo ani tancování nebo poklonění. „Jen jsou ještě v pubertě, tak jsou občas tvrdohlavá. Ale kromě masa jim chutná všechno. Snědí i papír nebo větvičky, kde je i kousek dřeva,“ říká hloučku lidí cvičitelka koz.

NEUNIKLO VÁM? Jarmark s vánočními dárky: lidem na trzích v Novém Městě chyběl jen sníh

Vánoční trhy v Novém Městě na Moravě. | Video: Deník/Jiří Kašpárek