Víkendy tam pak patří koncertům v podání ryze pelhřimovských interpretů. A to vše je pro návštěvníky přístupné zcela zdarma. Ovšem pouze do konce července. A právě o letním promítání či o kulturním dění v Pelhřimově hovořil Deník s jedním z pořadatelů, s osmadvacetiletým Adamem Štěrbou z Pelhřimova .

Minulé úterý jste tady u Stráže promítali první film pod širým nebem. Kde se zrodil nápad letního kina?

Rok nazpět, konkrétně loni v září, jsme tu s kamarádem uspořádali podobnou akci na závěr letní sezóny. Ohlas ze strany návštěvníků byl velký, proto jsme se rozhodli, že letos v létě uděláme otevírání a rovněž zavírání letní sezóny.  První víkend v červenci se tu proto konala letní akce, která měla ještě větší úspěch. Na základě toho nás napadlo, že bychom mohli program prodloužit. Naše vize byla původně o tom, že budeme o víkendech pořádat živé koncerty, na které bychom zvali pouze místní kapely, protože, proč do Pelhřimova vozit třeba pražské kapely. Ať se tu prezentují místní umělci. Stejně tak nás napadlo promítání filmů. Sepsal jsem program a šli jsme do toho. Hned první promítání, které se konalo v úterý 16. července, bylo neuvěřitelně úspěšné. Další dny pak přicházelo čím dál více lidí.

Jaká byla v předešlých dnech návštěvnost letního kina?

Každé promítání si minulý týden nenechalo ujít v průměru 80 lidí všech věkových kategorií. Zhruba třicet z nich bylo skalních příznivců, kteří chodili denně. Myslím si, že strávit večer v přírodě, navíc u dobrého filmu je daleko lepší způsob než být v pěkné letní dny doma u televize.

Zájem lidí vás zajisté potěšil.  Budete tedy s promítáním  pokračovat i tento týden?

Ano, je to přesně tak. V pondělí zopakujeme film Avatar, protože ten se setkal s mimořádným úspěchem, pouze jsme ho dávali jako druhý film, který končil ve dvě hodiny ráno, což už bylo pro některé docela pozdě, protože druhý den vstávali do práce. Lidé mě žádali, jestli bychom film nezopakovali. Promítat budeme do tohoto čtvrtka opět známé české i zahraniční filmy. V pátek bude poslední víkend, takže bude od 20. hodin country vystoupení a rovněž v tuto hodinu odstartuje gastro večer, který zajistí pan Šlechta z Měšťanského domu v Pelhřimově. Lidé budou moci ochutnat různé exotické jednohubky, lososa a další podobné věci. Samozřejmě nebude chybět dobré pití a příjemná atmosféra.

Proč jste se odhodlali k uspořádání akce v takovémto rozsahu?

Od lidí neustále slýchávám, že se v Pelhřimově nic neděje, není tu žádná pořádná akce. Jenže každý mluví a nikdo nic neudělá. Pro nás to byl impuls. Když si vezmete, tak dvacetiletí, třicetiletí lidé si jdou v týdnu sednout do hospody a nic víc. Diskotéky jsou tu dvě, řekl bych, že už jsou docela přežité. Jednoho dne jsme si proto řekli, že tu chybí něco nového. Něco, co není až tak obvyklé a není to každý týden.

Máte tu dokonalé zázemí, na letní kino ani na koncerty nevybíráte žádné vstupné. Vše jste zařídili svépomocí?

Ne, bez podpory by to nešlo. Musím poděkovat například občanskému sdružení Hodina H, které nám půjčilo promítací plátno, kapelám, které nám po finanční stránce vyšly vstříc, protože vědí, že uspořádat jakoukoliv akci je dost náročné.

Původně jste chtěli u Stráže pořádat různé kulturní akce až do konce léta. Nakonec tu budete do konce července. Proč?

Základní problém byl v tom, že jsme Město Pelhřimov zažádali o pronájem tohoto pozemku u Stráže od 4. do 7. července s tím, že jsme si řekli, že to prodloužíme do konce prázdnin. S tímto návrhem jsme došli na městský úřad. Zdůrazňovali jsme jim, že se nebude jednat o žádné jungle akce, žádné drogy apod. Řekli jsme jim náš záměr koncertů, letního kina, oldies či country večerů. Za pár dní jsme si šli pro rozhodnutí a bylo nám řečeno, že je problém v tom, že jsme si o povolení nezažádali dříve, což jsme nevěděli. Tím, že to děláme zadarmo pro lidi z Pelhřimova a navíc tento pozemek je přes léto nevyužitý, tak jsme očekávali vstřícnější přístup. Bohužel to nevyšlo. Mrzí nás to, protože si myslíme, že Kulturní zařízení Města Pelhřimova by měla brát větší ohled na mladé lidi, protože mladí jsou v Pelhřimově přece také. Kdyby město vyhlásilo nějaké granty na kulturní akce, tak si myslím, že by mladí přišli a ukázali své nápady.

Letos tedy u Stráže posledním červencem končíte?

Doufáme, že ne. Na konci srpna se má konat zasedání rady města, kde nám, doufám, schválí pronájem alespoň na pár dní do konce srpna a pak ještě na září. Ovšem pro nás je po finanční stránce nejnáročnější právě to, že sem vše musíme navozit, postavit stany atd. Myslím si, že by město mohlo být trochu vstřícnější.