Na začátku letošního srpna totiž čeká celý gastroprovoz kompletní rekonstrukce. Ta by měla trvat zhruba deset měsíců. V nejbližší době vypíše Kraj Vysočina, kterému objekt patří, výběrové řízení na dodavatele zakázky. Ten by měl být známý na začátku léta. Materiál, vybavení a práce by měly vyjít na desítky milionů korun.

Zrekonstruovaná budova i s novým vybavením kuchyně či výdejnou jídla by měla být pro strávníky, podle předběžných zpráv, poprvé otevřena 1. září příštího roku.

Hlavní změny se dotknou strávníků. Jídelna vaří pro studenty několika středních škol, žáky dvou základních škol, zaměstnance těchto škol a přibližně pro dvě stovky dalších strávníků.

Zvýší kapacitu

„V současnosti je kapacita kuchyně 1 650 jídel denně, po úpravách by měl stravovací provoz zabezpečit až dva tisíce jídel," informoval Eduard Jozífek z majetkového odboru krajského úřadu.

A právě strávníci se musí na rok obrnit notnou dávkou trpělivosti. Děti z prvních a  druhých tříd základních škol Krásovy domky a Komenského budou docházet pod dozorem vychovatelek po celý příští školní rok do jídelny na třídě Legií.

Naopak kroky osmáků a deváťáků z obou škol budou směřovat do základní školy Na Pražské. „Předpokládáme, že se děti budou stravovat pod dozorem učitelů. Ve hře je také možnost, že by rodiče školáků podepsali souhlas s tím, že mohou jejich děti chodit do jídelny samy. Obdobný režim platí již nyní, když děti docházejí do jídelny ve třídě Legií. Definitivní rozhodnutí  padne na pedagogické radě v polovině dubna," řekl ředitel základní školy Krásovy domky Pavel Rafaj.

Vyřešené je i stravování školáků ze Speciální základní a praktické školy Komenského. „Ti budou obědvat na gymnáziu. Roční provizorní řešení jsme důkladně projednali se všemi řediteli škol, takže vše by mělo proběhnout bez problémů," dodal vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy pelhřimovské radnice Bohumil Kovanda.

Vybírat ze dvou či tří pokrmů si do jídelny chodí denně i studenti SPŠ a SOU Pelhřimov a z tamní obchodní akademie.

Výběr jídelen pro studenty je daný

„Část těchto strávníků přejde na místní hotelovou školu a druhá část, což jsou zhruba čtyři stovky, se bude stravovat v našich prostorách na Křemešnické ulici. V prvním poschodí máme totiž bývalou jídelnu, takže tam obnovení provozu nebude až tak složité," poznamenal  ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov Pavel Hlaváček.

Ten zároveň dodal, že lidé, kteří si chodí pro obědy do jídlonosičů si budou muset zajistit stravování buď v jídelně u kina, nebo právě na hotelové škole. „Našich kuchařek, kterých je i s vedoucí školní jídelny dohromady čtrnáct, se oprava nijak výrazně nedotkne. Zaměstnankyně budou zřejmě rozdělené jako posily do jednotlivých gastroprovozů, které budou naší jídelně po dobu opravy pomáhat," vysvětlil Pavel Hlaváček.

Kuchyně na špičkové úrovni

Oprava třípatrového pavilonu stravování ve Friedově ulici v Pelhřimově, který pochází z roku 1975, se bude týkat i přilehlých spojovacích chodeb.
„Stavební úpravy budou rozsáhlé. Současné prostory budou úplně jinak situované," informoval ředitel. Ve třetím nadzemním podlaží pavilonu bude umístěna jídelna, výdejna stravy, šatna, umývárna a administrativní zázemí, o patro níže se budou nacházet prostory varny a také skladové prostory.
V průběhu rekonstrukce se změní veškeré vnitřní instalace a modernizací projde i vybavení kuchyně. „Kraj záměrně udělal první krok slučování škol a nyní investuje do rekonstrukce školní jídelny, která patří k největším ve městě. Pelhřimov tak získá rekonstrukcí moderní gastronomické centrum, které se může srovnávat s jídelnami například v Třebíči nebo Moravských Budějovicích," uzavřel Eduard Jozífek.