„Před více než čtrnácti dny jsme zjistili náhlý úhyn ryb. Uhynulo nám jich přes osm set kilo. Některé dosahovaly více než osmdesáti centimetrů. Měli jsme je připravené na Vánoce. Nyní jsou odvezeny do kafilerky. Velkou škodou je navíc i to, že nám uhynuly mateční ryby, které jsme měli pro chov,“ řekl Deníku Josef Roubík, majitel malého rybníčku.

Dlouhá vyšetřování

Co se skutečně stalo, to nikdo dosud se stoprocentní jistotou neví. Proč se náhle ztratil kyslík z vody, to je otázka nejen pro laboratorní pracovníky, ale i pro pelhřimovský odbor životního prostředí.

„Jisté však je, že ryby uhynuly z důvodu nedostatku kyslíku ve vodě,“ podotkl Roubík a dodal, že si nechal vypracovat pár testů. A to od hygienické stanice a Státního veterinárního ústavu. Testy vypovídaly o necelých dvou procentech kyslíku ve vodě.

„Podle skvrny na rybníku se něco muselo dostat do vody. Cizí látka, která na sebe vázala kyslík, a tím jej ubrala rybám. Máme podezření na zemědělskou společnost, která nad naším rybníkem rozvážela zbytkovou vodu z brambor,“ prozradil Roubík.

Škrobovou „plodovou“ vodu z pelhřimovských škrobáren rozvážela společnost Agrospol.

„Naši řidiči jezdili 50 až 70 metrů nad rybníkem. Podle předpisů směli vypustit na jeden hektar až čtyřicet kubíků škrobové vody. To jsme ani nesplnili, bylo tam postřikem naneseno mnohem míň. O tom vypovídá i deník, který řidiči vedou. Navíc jsme stačili vše zaorat dříve, než napadl sníh,“ informoval Václav Březina ze společnosti Agrospol.

Peněžitý trest

O celou událost se zajímá i policejní vyšetřovatel. „Výsledky nejsou dosud známé. Pokud se však prokáže poškození cizí věci, bude viníkovi hrozit až jeden rok odnětí svobody. Druhou variantou je peněžitý trest a zákaz činnosti. Nyní však o konkrétním trestu nelze hovořit,“ řekla Hana Kotková, mluvčí pelhřimovské policie.