Zastupitelé vybírali ze dvou možností. Ta původní, kterou nakonec zametli pod stůl, počítala s opravou na pokračování. Nejprve by se rozzářila fasáda, okna světlíku by přišla na řadu později.

Jako první vyjádřil podporu celkové opravě stoleté školy Pavel Šmidrkal. „Považuji to za rozumné i výhodné zároveň. Stačí vypsat jednu veřejnou soutěž, bude to rychlejší a jednodušší. A v konečném důsledku můžeme i ušetřit,“ pravil zastupitel.

„Každopádně bychom měli jednat kvůli neustálému zdražování stavebních prací co nejrychleji,“ přidal svůj názor starosta Jiří Kučera.

Místo nových oken stačí nátěr

Ruku pro tento návrh zvedl také Jan Mácha. Ten by však ponechal ve světlíku stará okna. „Připadá mi trochu zbytečné dávat nová okna i tam, kde nutně být nemusí. Úplně by postačil jejich nátěr. Na zemědělské škole také vyměnili okna i v neobývaných místnostech, a teď s tím mají potíže. Musí prostory častěji odvětrávat,“ namítl zastupitel Mácha.

Nakonec vyhrála ucelená varianta, tedy zateplení stropu a jižní a západní stěny, renovace opláštění včetně výměny oken světlíku.

Čím dříve, tím možná i levněji

Ředitel ZŠ Hálkova neskrýval radost z tohoto rozhodnutí. „Budova splňuje veškeré revizní a bezpečnostní nároky, vyhovuje i hygienickým požadavkům. Podmínky pro výuku ale přece jen za ty roky pokročily kupředu,“ řekl Václav Strnad, který hned druhý den ráno po verdiktu zastupitelů začal chystat veřejnou soutěž na zhotovitele díla.

„Není na co čekat. Čím dříve soutěž vyhlásíme, tím lépe. Stavební firmy ještě nemají zkraje roku tolik práce. Panuje větší hlad po zakázkách, z čehož může vyplynout nižší cena,“ doplnil místostarosta Roman Brzoň.

Otevírání obálek nastane na radnici v únoru či březnu. Lešení obklopí stoleté zdi v létě, tak, aby již připravované podzimní oslavy mohly vypuknout ve znovicírované škole.

Zbývá dořešit barevný odstín fasády, jehož výběr prozatím zůstává věcí veřejnou. V anketě, která visí na městských internetových stránkách, jasně vede zářivější omítka.

Fasádu chtějí raději veselejší

Tu by na zdech historické budovy viděl raději i ředitel Strnad. „Rozhodnuti ještě nejsme. Narozdíl od tmavší barvy to ale vypadá veseleji. Přitom to není křiklavé, což by se na secesní dům ostatně ani nehodilo,“ vyjádřil se Strnad.