Jihlavští si pro svůj vánoční strom dojedou až do Těmic u Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. „Strom vybírá odbor životního prostředí jihlavského magistrátu, většinou se vybere takový, který má povolení ke kácení a splňuje minimální estetické požadavky – je pevný, rovnoměrný a velký na to, aby se dal dobře odříznout a dopravit,“ informovala mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

Ke kácení a převozu zhruba desetimetrového smrku stříbrného, který se na jihlavském Masarykově náměstí rozsvítí o první adventní neděli, dojde v týdnu od 18. do 22. listopadu.

V letošním roce chystá statutární město Jihlava zcela nový koncept Vánoc, který bude probíhat od již zmíněného 1. prosince až do Hromnic. „Kromě novinek chystaných na Masarykově náměstí, což je například kruhové kluziště kolem morového sloupu, bude nakoupeno také nové osvětlení, tedy i nová výzdoba vánočního stromu,“ prozradila Aneta Hrdličková.

Zástupci havlíčkobrodské radnice si vyhlídli dokonce dva vánoční stromy. „V tuto chvíli máme vybrané dva stromy, protože jeden už tradičně darujeme holandskému partnerskému městu Brielle,“ odůvodnila zajímavost mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Jedná se o deset metrů vysoký a devětadvacet let starý smrk ztepilý, který roste na pozemku manželů Jindrových z Horní Krupé na Havlíčkobrodsku. Druhým stromem je třináctimetrový smrk pichlavý, který roste již pětačtyřicet let u manželů Kosových z Havlíčkova Brodu. „V obou případech stromy vyrůstají v blízkosti rodinných domů,“ poznamenala Alena Doležalová.

Předpokládané kácení a instalování vánočního stromu na tamním Havlíčkově náměstí, kde také 1. prosince dojde za doprovodu operní pěvkyně Moniky Brychtové na jeho slavnostní rozsvícení, se uskuteční 25. listopadu. „O tom, kam který strom umístíme, rozhodnou Technické služby Havlíčkův Brod až po pokácení zmíněných stromů a zjištění jejich přesného stavu,“ řekla mluvčí havlíčkobrodské radnice.

Zřejmě největší vánoční strom bude stát na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Jde o patnáctimetrový smrk pichlavý, který roste na městském pozemku v pelhřimovské ulici Pod Šancemi. Ten pokácí pracovníci Technických služeb města Pelhřimova 25. listopadu. „Důvodem ke kácení zmíněného stromu je jeho špatný zdravotní stav, který způsobuje sníženou provozní bezpečnost a jeho rozsáhlý kořenový systém poškozuje jak městský, tak soukromý majetek,“ vysvětlila mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Prvním krokem při výběru vánočního stromu v Pelhřimově je zmapování stromů, na které již odbor životního prostředí tamního městského úřadu vydal rozhodnutí ke kácení podle zákonných důvodů. Dalším kritériem bývá především výška, solitérnost a celkový vzhled stromu. „Zároveň probíhá výzva směrem k občanům, kdo by měl na svém pozemku strom, o kterém si myslí, že by mohl posloužit k uvedenému účelu a uvažuje o jeho pokácení, může poslat své nabídky rovněž na technické služby,“ doplnila Andrea Unterfrancová.

I v Třebíči už mají jasno, jaký strom jim letos ozdobí Karlovo náměstí. Bude to dvanáct metrů vysoká jedle obrovská. „Vánoční strom vybíráme převážně z nabídek občanů, nebo z našich veřejných prostranství, podle toho, zda je zdravý a souměrný a celkově vhodný pro vánoční výzdobu,“ sdělila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Současně se zpěvem koled rozsvítí vánoční jedli obrovskou, kterou v Třebíči pokácí koncem listopadu, na první adventní neděli. „Strom bude mít stejnou výzdobu jako loni, pouze přidáme několik LED řetězů,“ pověděla Irini Martakidisová.

Naopak výběr vánočního stromu nemusí řešit vedení města Žďár nad Sázavou. „Vánoční strom nám již několik let roste před Starou radnicí na náměstí Republiky,“ řekl mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.