Je totiž připravená změna zákona, která bude mít dopad na všechny stavebníky. Obce si tím ale mírně polepší.

Stavební povolení se ze tří set korun zvedá u rodinného domu na pět tisíc, u garáže na tisíc. Investoři kancelářských komplexů nebo obchodních center budou muset platit deset tisíc korun místo dosavadních tří. K tomu se ještě připočte územní rozhodnutí, které bude za garáž i za dům stát tisíc korun, za obchodní centrum dvacet tisíc korun.

Dvacet let stejně

Nárůst Ministerstvo pro místní rozvoj odůvodňuje tím, že s cenami poplatků se dvacet let nehýbalo, ale ceny nemovitostí vzrostly několikanásobně. Opoziční ČSSD navýšení kritizuje, podle ní je to nemravná forma skryté daně. Odpůrci také tvrdí, že se zvýší počet černých staveb.

„Větší problém než tyto poplatky je podle mě nárůst DPH. I když je jen o jedno procento, na celé stavbě to může dělat desetitisíce," uvedl muž z Pelhřimova, který si staví dům a už má potřebné dokumenty vyřízené.

Má jen obavu z toho, že si připlatí za kolaudaci. Další zdražení, které se stavitelů dotkne, je zvýšení cen vodného a elektřiny.

Až koncem roku

Kvůli vyšším poplatkům si zřejmě nikdo nerozmyslí stavět, pouze se dá čekat, že si zájemci budou chtít dokumenty vyřídit ještě letos.

„Zatím jsme zvýšený zájem nezaznamenali, ale dá se čekat, že zájemci začnou víc chodit v posledních dnech roku," řekl vedoucí pelhřimovského odboru výstavby Zdeněk Přech, jehož úřad řeší zhruba 1 500 žádostí ročně.

Podle něj v této době bude lépe, když se stavebníci ještě před svým záměrem budou raději podrobně informovat na stavebních úřadech.

Přech se pozastavuje nad tím, že některá média rozpoutala paniku nepravdivou informací – o tom, že podraží kolaudace. „Poplatky se týkají jen kolaudace po ohlášeném termínu a staveb, kde stavební povolení nabylo právní moci do 31. prosince 2006, jinak se kolaudace platit nebude," upřesnil Přech. V prvním případě se za hodinu kolaudačního řízení bude platit 500 korun místo stokoruny, 
ve druhém případě se za vydání kolaudačního rozhodnutí zaplatí tisíc korun.

Všechny poplatky, které se vyberou, budou dál končit 
v pokladnách příslušných obcí.

Ty si tak nově aspoň symbolicky polepší, i když s vyřizováním dokumentů pro stavebníky mají samy velké výdaje a dosud je v této činnosti obce spíše dotovaly. Nicméně podle propočtů ministerstva by celkové navýšení pro obce v Česku mělo jít až k 165 milionům.

Doplňkové stavby

Zdeněk Přech uvádí i příklad toho, v čem naopak novelizace může řadu obyvatel potěšit.

„Bez povolení a ohlášení se budou moci k domům a rekreačním obydlím přistavovat doplňkové stavby jako třeba bazény, skleníky nebo pergoly, s výjimkou staveb pro výrobu, skladování hořlavých látek nebo výbušnin a staveb pro podnikatelskou činnost. Tyto objekty do 25 metrů čtverečních a do pěti metrů výšky ale nesmí stát méně než dva metry od hranice pozemku a i po jejich výstavbě musí zůstat padesát procent pozemku nezastavěno," vysvětluje vedoucí odboru výstavby.

Jak dodává, první podmínka je mj. kvůli riziku sousedských sporů, druhá pak kvůli ploše pro vsakování vody. Jeden takový spor se odehrál v Obratani a vygradoval právě po stavbě pergoly u rozporované hranice pozemků.

Změny poplatků

 - stavební povolení (SP) pro rodinné domy: nyní 300 korun, nově 5000 Kč
- SP pro bytové domy: nyní 1 000 Kč, nově 10 000 Kč
- SP k administrativním komplexům, nákupním centrům aj.: nyní 3 000 Kč, nově 10 000 Kč