Například obyvatelé Hojovic se do stavění máje pustí 30. dubna. Kácení stromu, připevňování břízy a zdobení věnce tak tradičně spojí i s pálením čarodějnic.

Ti, kteří budou chtít přiložit ruku k dílu, mohou přijít v 18 hodin na hojovickou náves. „Tradičně, když místní hasiči, kteří akci pořádají, společně s ostatními dobrovolníky z obce májku postaví, přijde na řadu zapálení hranice. Nad ohněm si pak zájemci mohou opéct buřty,“ pospala starostka Hojovic Ludmila Pavlíková program, který na malé i velké čeká už v neděli odpoledne.

Ve stejný den se vztyčená májka objeví i ve Vřesníku. „Většinou se celá ves sejde před zapálením ohně a potom jdou mladí schopní chlapi postavit máj,“ nastínil podobu nedělního večera Oldřich Jonáš z Vřesníku.

Polesí barevná májka ozdobí až v sobotu 6. května. Do lesa pro vysoký strom vyrazí tamní muži už v 8 hodin ráno. Ve 13.30 hodin se pak vydají s věncem na obchůzku po vsi, kdy navštíví dívky, které jim na věnec uvážou pentličky.

K samotnému stavění máje pak v Polesí dojde v 18 hodin. Své dílo si pak muži přes noc náležitě hlídají. „Za tři roky, co tu máj stavíme, se nestalo, že by někdo přijel a chtěl máj pokácet nebo jim tím vyhrožoval. Samotné hlídání máje je tedy taková formalita,“ řekla Tereza Kottová z Polesí.

Historie stavění vysokých zdobených stromů sahá do daleké minulosti. „Dříve mladíci stavěli májky před domy svých děvčat, a tím jim vyznali svou lásku. Potom se májky stavěly jako teď na návsi a měly spíše ochranný význam. Od sídel, kde byly postaveny, měly zahánět zlé duchy,“ řekla už dříve etnografka Markéta Skořepová z Muzea Vysočiny v Pelhřimově.