Kvůli nenápadné vyhlášce, kterou vydal Středočeský kraj, došlo k rozšíření ochranného pásma vodního zdroje II. stupně v okolí vodní nádrže Švihov, což znemožnilo výstavbu nový rodinných domů na dvou parcelách v Ježově. „Problém se bezprostředně dotkl mého bratra a strýce. O tom, že stavět na parcelách v Ježově nemohou, se dozvěděli, když chtěli podat žádost o vybudování studně na vlastním pozemku. Na Povodí Vltavy povolení zamítli s tím, že v uvedeném místě stavět rodinný dům možno není,“ popsal vznik nečekaného problému starosta Ježova Martin Červenka. „Stavbu rodinných domů několik let připravovali, počítali s tím, že začnou stavět letos,“ dodal Martin Červenka.

Zamýšlené zastavění parcel vycházelo z územního plánu Ježova, který byl schválen v roce 2006 a dosud nebyl změněn.

Jenže v roce 2014 vydal Krajský úřad Středočeského kraje rozhodnutí, kterým změnil ochranné pásmo vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. V důsledku rozhodnutí kraje z 15. září 2014 tak právě v té části na okraji Ježova, kde chtěli František Červenka a Aleš Červenka nové rodinné domy postavit, nelze podle územního plánu obce při nakládání s pozemky postupovat. „Pozemky spadají do území zpřísněného ochranného pásma, kdy jsou dovoleny jen práce zlepšující kvalitu vody,“ uvedl k situaci s nemožností stavět na některých místech na okraji Ježova ani podle platného územního plánu starosta obce.

Migranti. Ilustrační snímek
Mezinárodní setkání: Na faře v Žirovnici řeší téma migrace

Přitom na pozemcích, které jsou doslova o několik metrů opodál, za přístupovou cestou k parcelám Červenkových, by se stavět mohlo. Nový rodinný dům roste i na opačném konci Ježova, také toto místo zpřísňující vyhláška nepostihla.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se problém, který bezprostředně postihl stavebníky v Ježově, týká stovek lidí kolem přehradní nádrže Švihov. V některých obcích lidé navíc o změně ochranného pásma vodárenské nádrže nevědí.

Zpřísňující požadavky na povolování staveb dopadají tak i do míst, kde před několika lety schvalovaný územní plán připomínkovalo i Povodí Vltavy, které nyní nově požadavky stupňuje. „Když se platný územní plán schvaloval, tak se k němu Povodí Vltavy vyjadřovalo. Proto se nám nelíbí, že chtějí teď zakazovat něco, co je v souladu s platným územním plánem,“ poznamenal k problému starosta Kožlí Václav Husák.

Tomáš Zdechovský v souvislostí s popisovaným problémem připomněl, že neúměrně přísná a často nadbytečná omezení vedou k dalšímu vylidňování oblasti. „Není divu, že se oblast vylidňuje. Obce v okolí Želivky dlouhodobě trpí neúměrně přísnými omezeními. Když se pak přesto najde někdo ochotný si v místě postavit rodinný dům, setkává se jen s nesmyslnými překážkami, u nichž ani neví, jak rychle a jestli se vyřeší,“ komentoval problém před několika týdny europoslanec Tomáš Zdechovský, který jako rodák z Kožlí situaci v ochranném pásmu vodárenské nádrže Švihov velmi dobře zná.

Kriminalisté dopadli dealera drog.
Dealera drog zadrželi kriminalisté na Humpolecku

Události v Ježově mu dávají zapravdu. František Červenka odešel pracovat do Prahy a do Ježova, kde má kořeny, se stále vrací. V plánu měl postavit zde dům a usadit se natrvalo, až odejde do důchodu. Aleš Červenka se chtěl vrátit z Prahy do Ježova poté, co založil rodinu.

Přitom stavět oba chtěli v lokalitě, z níž je bezproblémové napojení na nedávno zkolaudovanou čističku odpadních vod. „Než jsme čističku postavili, tak šel odpad ze vsi do potoka, který ústí do vodárenské nádrže,“ připomněl starosta Ježova Martin Červenka. V Ježově není obecní vodovod, ale část usedlíků má vodu ze silného obecního zdroje. Někteří mají vlastní studně.

Starostové obcí, které zpřísňující nařízení dusí, se ozvali a někteří už začali jednat s představiteli Středočeského kraje, Povodí Vltavy i Ministerstva životního prostředí. „Proti rozhodnutí ze září 2014 jsme se odvolali a jednali jsme i s generálním ředitelem Povodí Vltavy Petrem Kubalou. Díky europoslanci Tomáši Zdechovskému, kterého jsme požádali o pomoc, nakonec nějaké stanovisko přišlo,“ doplnil informace Martin Červenka.

Zahájení moštování v Pelhřimově
OBRAZEM: Zahrádkáři se pustili do moštování

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová europoslance Tomáše Zdechovského písemně ujistila, že se kraj bude spolu Povodím Vltavy na problému změny ochranného pásma vodní nádrže Švihov intenzivně spolupracovat tak, aby byly umožněny podmínky rozvoje obcí.

Tomáš Zdechovský je tak přece jen větším optimistou, než když jednání o zmírnění tvrdých nařízení začala. „Posouvá se to, jednáme, věřím, že nalezneme uspokojivé řešení,“ řekl nyní europoslanec.

Na 1. listopadu je do kulturního domu v Kožlí připravováno setkání zástupců obcí, jichž se problém s omezeními v oblasti kolem švihovské vodárenské nádrže týkají, s generálním ředitelem Povodí Vltava, s představiteli Středočeského kraje i Ministerstva životního prostředí.