Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavebnicí Lego i Merkur 
mají rozvíjet dětskou zručnost

Pelhřimov – V základních školách Merkur a ve školkách Lego. Merkur, snad nejznámější stavebnici u nás, mohou využívat žáci všech čtyř základních škol v Pelhřimově nově od letošního září.

15.9.2014
SDÍLEJ:

Lego.Foto: repro Lego

Naopak děti v mateřských školách si na Lego ještě chvíli počkají. Cílem je zlepšení zručnosti jak u školáků, tak i předškoláků.

„Merkury už na základních školách máme. Nyní je pro nás důležité, abychom dostali do mateřských škol Lega. Ve hře jsou dvě varianty, kdy se vždy jedná o ucelený systém – Lego Silniční doprava a přeprava a Lego Pohádkové příběhy. Rádi bychom, kdybychom tyto stavebnice do mateřských škol získali během letošního školního roku, ale vše je o penězích," zdůraznil vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy města Pelhřimov Bohumil Kovanda.

Ten zároveň dodal, že by Lega získalo všech pět mateřských škol najednou. Jejich pořízení by vyšlo zhruba na 75 tisíc korun.

Šroubky a matičky, základ je stále stejný

„Lego pomáhá k rozvoji představivosti, motoriky, myšlení a nejmenší děti učí práci v týmu. Stejně tak Merkur. Osobně jsem na Merkuru vyrůstal. Tenkrát jsme měli stavebnici, baterku a motůrek, a i když je nyní jiná doba, základ zůstává stále stejný – šroubky, matičky, do ruky šroubovák a skládat a vymýšlet," dodal Bohumil Kovanda.

Žáci základních škol z Pelhřimova využívají právě stavebnice Merkur v rámci pracovního vyučování podle metodiky, kterou pro ně a učitele vypracoval Kraj Vysočina.

„V současné době je hotový metodický plán pro čtvrté až osmé ročníky základních škol doplněný o množství konstrukčních doporučení, postupů v různém stupni obtížnosti," uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Děti ve čtvrtém, pátém a osmém ročníku by z Merkuru měly během pracovních činností stavět šest hodin, šesťáci a sedmáci čtyři hodiny. „Skutečná organizace výuky samozřejmě závisí na škole," řekl Bohumil Kovanda.

Pro školáky bude každoročně připravena společná soutěž, aby měli možnost své schopnosti a zručnost porovnat s vrstevníky z jiné části kraje. Koordinátoři projektu a autoři metodiky tak budou mít příležitost sledovat výsledky projektu.

„Technické obory na základních školách by měly mít minimálně stejnou váhu a prostor jako má dnes výuka hudební a výtvarné výchovy. Současné školské výukové plány jsou orientovány na zbytečně hodně teorie, chybí praxe, odpovídající pomůcky. Důsledkem je chybějící zručnost," dodala Jana Fialová.
Projekt v Pelhřimově finančně podpořilo město Pelhřimov a společnost Agrostroj Pelhřimov.

Autor: Alexandra Knapová

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení