Právě výstavba nového bytového domu v Pacově je do určité míry přelomová. K jedné ze svých činností se po téměř třech desetiletích vrátilo Stavební bytové družstvo (SBD) Pelhřimov. „Je to pravda, nové bytové domy jsme nestavěli téměř třicet let, poslední bytový dům byl zkolaudován v roce 1992. Teď přišla doba, abychom se k výstavbě domů vrátili,“ řekl předseda SBD Pelhřimov Jiří Matiášek.

V Pacově se pro účely výstavby nového bytového domu spojilo stavební bytové družstvo s městem. Díky tomuto spojenectví bude nový bytový dům stát na okraji panelového a ve městě největšího sídliště Míru, kde skončila minulá výstavba bytových domů rovněž před bezmála třemi desítkami let. „V Pacově jsme se na výstavbě nového bytového domu rychle domluvili, příprava stavby netrvala ani dva roky. Město mělo připravené pozemky i územní plán, i díky tomu už jsme mohli teď v říjnu práce zahájit,“ dodal Jiří Matiášek.

Pozemky, na nichž se staví, jsou zatím majetkem města, obě strany už uzavřely smlouvu o jejich převodu na SBD Pelhřimov.

I když družstvo tři desetiletí nové bytové domy nestavělo, po administrativní, právní i organizační stránce stavební projekty trvale připravovalo i realizovalo. Na Pelhřimovsku se stará o zhruba 4850 bytů, z toho 3300 bytů družstevních. „V rámci správy, údržby a modernizace stávajícího bytového fondu ročně proinvestujeme padesát až sedmdesát milionů korun,“ zmínil zajímavý údaj ekonom SBD Pelhřimov Michal Vilímek.

Nový bytový dům bude mít čtyřicet bytů ve čtyřech obytných nadzemních podlažích. Dům bude mít tři samotné vchody, v případě dalšího zájmu o tento typ bydlení je družstvo připraveno postavit v blízkosti tohoto bytového domu další, který by měl dva vchody. V plánech je také výstavba garážovacího domu v této lokalitě.

Přestože SBD Pelhřimov podporuje nejen prodej bytů do vlastnictví, ale i družstevní formu bydlení podle současných parametrů, ve fázi výstavby bytového domu se chová jako standardní developer. „Většinu bytů chceme prodávat do osobního vlastnictví, jsme ale připraveni i na to, že někteří zájemci zvolí družstevní formu financování a vlastnictví,“ naznačil možnosti Michal Vilímek.

V bytovém domě, který staví SBD Pelhřimov v Pacově, jsou k dispozici byty od 1+kk po 3+kk v ceně od zhruba jednoho a půl milionu korun. „Bytový dům bude dokončen v červenci 2021, v tuto chvíli už evidujeme první zájemce o byty v tomto domě,“ uvedl Jiří Matiášek.

V Pelhřimově je nová výstavba bytových domů dál, před dokončením jsou byty na dvou místech. V lokalitě Polní Dvůr staví Developer Conteg rezidenční byty v bytových domech pod souhrnným označením Pelhřimovské zahrady. V nabídce má dvaačtyřicet bytů, z nichž většina už je prodaných. Developer Conteg měl původně v plánu stavět kolem stovky nových bytů.

Další stovku bytů dokončuje firma Agrostroj.

Na opačném konci Pelhřimova, v návaznosti na největší městské v lokalitě Dolnokubínské ulice pokračuje výstavba Livewell, v rámci tohoto developerského projektu je v nabídce dalších více než šest desítek bytů.