K vyjasnění důvodů Turečkova odchodu z TOP 09 nenapomohl ani nedávný partajní krajský sněm, ani vrcholné regionální (okresní) stranické jednání, které mají členové TOP 09 rovněž za sebou. Tureček si ponechal poslanecký mandát a zůstal v klubu TOP 09 a STAN.
Žádné informace o důvodech odchodu Karla Turečka z TOP 09 nemá ani Jiří Blažek, člen užšího vedení TOP 09 na Vysočině a předseda strany na Pelhřimovsku, odkud pocházela Turečkova nominace. Tureček, jak sám upřesnil, byl členem organizace v Kamenici nad Lipou. „Zatím nemám o motivech Karla Turečka, které ho vedly k ukončení členství v TOP 09, žádné nové informace. Podle toho, co vím, přislíbil, že podrobnosti zveřejní na podzim," reagoval na dotaz Deníku Blažek.
Tureček si ale dává na čas. „Důvody ukončení mého členství v TOP 09 zatím zveřejňovat nebudu. Ve vhodnou chvíli je oznámím a dozvíte se je," vzkázal před několika dny poslanec a zopakoval tak slova z konce července, kdy se informace o jeho ukončení členství v TOP 09 dostala na veřejnost. „Nehledejme za ukončením působení v politické straně nic, co tam ve skutečnosti není. Prosím o trpělivost," dodal.
Blažek připomněl, že se chtěl s Turečkem osobně setkat hned, jak se informaci o poslancově ukončení členství ve straně k poslednímu dubnu letošního roku dozvěděl. Zatím se ale žádné takové setkání neuskutečnilo.
V TOP 09 Turečkův tah nečekali. „Velmi stál o to, aby vedl kandidátku tady v regionu. A v kampani odvedl obrovský kus práce, za což mu pořád patří dík. Tím spíš je pro nás v TOP 09 nesrozumitelné, proč se rozhodl členství ukončit," přemítal Blažek.
TOP 09 na Pelhřimovsku řešila problém s ukončením členství ze strany vlivného politika už před rokem, kdy opustil její řady krajský zastupitel Jaroslav Maxmilián Kašparů. Neschopnost strany v regionu vybrat na kandidátky správné lidi za tím podle Blažka není. Oba případy se navíc dost liší. „Zatímco Tureček byl lídr, Kašparů přeskákal ostatní kandidáty z jedenáctého místa na kandidátce. Přesto mi jeho zdůvodnění odchodu z TOP 09 nepřišlo vůbec věrohodné," zdůraznil Blažek.
Na nedávném krajském sněmu TOP 09 byl do čela krajské organizace zvolen emeritní rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Ladislav Jirků. „Mým prvořadým cílem je konsolidace krajské organizace a motivace našich členů a podporovatelů před důležitými krajskými volbami, které nás v příštím roce čekají," shrnul své nejbližší cíle nový předseda Ladislav Jirků.
Podobně mluví Blažek o stranických plánech na Pelhřimovsku.
Nehledejme za ukončením mého působení ve straně něco, co tam není
Pelhřimov – Měl být tím, kdo zvedne prestiž TOP 09 v regionu. Ačkoliv nežije na Vysočině, nýbrž v jižních Čechách, stal se v kraji stranickým lídrem pro sněmovní volby v roce 2013. Před několika měsíci ale Karel Tureček nečekaně TOP 09 opustil, zatímco mandát si ponechal a v poslaneckém klubu TOP 09 a STAN zůstal.
K jakému datu jste ukončil své členství v TOP 09?
Své členství jsem ukončil k 30. dubnu 2015.
Co bylo důvodem tohoto vašeho kroku?
Pane redaktore, budu se opakovat. Všem vašim kolegům říkám, že důvody prozatím zveřejňovat nebudu. Ve vhodnou chvíli je oznámím a dozvíte se je. Jen prosím, nehledejme za ukončením působení v politické straně nic, co tam ve skutečnosti není. Prosím o trpělivost.
Podle dostupných informací jste ukončil členství v TOP 09 tím způsobem, že jste nezaplatil členské příspěvky. Je to pravda?
Ano a je to plně v souladu se stanovami TOP 09.
Oznámil jste toto své rozhodnutí některým stranickým orgánům? Pokud ano, kterým? Konzultoval jste záměr ukončit členství
s někým v TOP 09, poslaneckém klubu a s kým?
Na toto téma jsem vedl rozhovor s předním představitelem TOP 09, bylo to v rámci otevřeného přátelského rozhovoru, ale obsah rozhovoru nebudu komentovat. Také jsem hovořil s předsedou své mateřské organizace v Kamenici a také s některými spolustraníky z regionu.
Jaký je váš současný vztah
k TOP 09, k politice strany?
Můj vztah je takový, že zůstávám členem poslaneckého klubu TOP 09 a STAN.
Karel Tureček
V minulosti byl náměstkem na ministerstvu zemědělství a na ministerstvu průmyslu.
O poslanecký mandát se ucházel už v roce 2010 v Jihočeském kraji, preferenční hlasy jej ale poslaly mezi náhradníky.
Ve Sněmovně působí jako místopředseda zemědělského výboru a člen výboru pro životní prostředí.