„Jsem pro revitalizaci. V tomto stavu je park neudržitelný. Vysoké smrky pichlavé jsou už nevzhledné a nebezpečné. Upravený park bude lepší i pro studenty, kteří přes něj chodí do školy. Do parku totiž chodí stále dost lidí kouřit a zůstávají po nich, v lepším případě, nedopalky. Keře v parku jsou pak další příležitostí pro odhazování odpadků, které jdou odtud špatně vyndat. A v neposlední řadě břečťan znečišťuje chodník. Proto úpravy vítám i v téhle podobě, i když bych byl radši pro ten původní projekt,“ okomentoval stav parku gymnazista Martin Pinkas.

V Pelhřimově měli původně v plánu park upravit podle návrhu architekta Petra Holuba. „Z tohoto většího projektu sešlo, protože nebyl schválený,“ sdělil starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Revitalizace parku odstartovala v pondělí 23. listopadu kácením stromů. Podle plánu by mělo padnout k zemi celkem čtrnáct stromů. „Revitalizace by měla proběhnout během čtrnácti dnů,“ poznamenal Ladislav Med s tím, že větve ze smrků použijí na vánoční výzdobu města.

Nová výsadba

Náhradou za pokácené stromy a odstraněné keře bude nová výsadba dvaceti stromů. „Je pravda, že stav parčíku byl poměrně špatný, proto jsem ráda za určitou renovaci. Úplně jsem nečekala vykácení, ale myslím si, že po dokončení tam budou vysazeny nové stromy a místo bude působit mnohem příjemněji,“ doufala studentka pelhřimovského gymnázia Klára Říšská.

Podle slov pelhřimovského starosty by v parku mělo dojít i na menší stavební úpravy. „Čekáme na schválení investičního rozpočtu. Když to dopadne dobře, tak po novém roce přijdou v parku na řadu drobné úpravy komunikace, zídek, schodů a chodníku,“ informoval Ladislav Med.

Zástupci pelhřimovské radnice revitalizaci parku pravidelně projednávají i s vedením a pedagogy zmíněných středních škol. „S městem je komunikace dobrá. Jsem rád, že se s tím něco dělá. Návrh revitalizace se mi líbí. Ve finále to může být lepší, než co se původně připravovalo,“ přemítal ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov Aleš Petrák.