Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v současnosti připravuje prodej dvou nemovitostí, které sám označuje za lukrativní. „V současné době je připravován prodej rodinného domu se dvěma bytovými jednotkami a přilehlou zahradou,“ upřesnil informace Andrej Bančanský ze samostatného oddělení komunikace na ÚZSVM.

Následně nabídne stát prostřednictvím zmíněného majetkového úřadu ke koupi i nemovitosti v lokalitě zvané Ostrůvek. „Jedná se o areál ležící na poloostrově ohraničeném místním rybníkem a řekou Želivkou,“ poznamenal k lokalitě Andrej Bančanský.

Do tohoto areálu patří přízemní dům postavený v roce 1974, který je určen pro rodinnou rekreaci. Dům disponuje dvěma byty o velikosti 3+1 a 2+1, byty mají společný vchod. V areálu se dále nachází rodinný dům postavený pravděpodobně v roce 1950, ve kterém jsou tři byty. „Všechny tyto nemovitosti se nachází na lukrativním místě obce Želiv, v sousedství místního kláštera, na jehož současné podobě ve stylu barokní gotiky má zásluhu zejména světoznámý český architekt italského původu Jan Blažej Santini Aichel,“ připomněl Andrej Bančanský.

Jako nepotřebný majetek převzalo pelhřimovské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nemovitosti v Želivě od Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod na jaře letošního roku. Na volný trh se nemovitosti dostávají poté, co o ně neprojevila zájem žádná z organizačních složek státu, které byly osloveny jako první.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Pelhřimově začal v Želivě přebírat rozsáhlý majetek, který dříve patřil Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod, letos na jaře. ÚZSVM nejprve převzal budovu občanské vybavenosti se dvěma nájemními byty a přilehlou zahradu v ceně 334 017 korun.

Následně ho čekalo převzetí dalšího majetku od této instituce. Celkem šlo o čtyři areály, a sice dvacet pozemků, včetně osmi budov v celkové hodnotě přibližně 5,6 milionu korun.

Psychiatrická nemocnice Havlíčkův Brod měla v minulosti v Želivě protialkoholní léčebnu a s ní garáže, skladové prostory, rodinné domy i chaty. Nemocnice detašované pracoviště v Želivě opustila před více než deseti lety.