Státní fond životního prostředí (SFŽP) totiž krátí dotaci na rekonstrukci za dvě stě milionů korun, takže město pravděpodobně zaplatí o čtyřicet milionů víc.

„Tato korekce byla udělena na základě diskriminačních kritérií v zadávacím řízení. Město požadovalo realizaci referenčních zakázek jen z pozice hlavního dodavatele, a ne subdodavatele, což je považováno za diskriminační. A vyloučilo uchazeče s nejnižší cenou, což mělo nezpochybnitelný finanční dopad," komentovala mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Město má ale o férovosti tohoto rozhodnutí pochyby a ústy starosty Leopolda Bambuly se brání tím, že cílem bylo vybrat firmu, která podobnou velkou stavbu už sama vedla, a nejen se jí účastnila. „A podmínky byly přísné proto, že jsme byli označeni za největšího znečišťovatele na Želivce," říká starosta. Vypracováním podmínek i tendrem město pověřilo externí firmu Allowance.

Ta se k případu odmítla vyjádřit, ale podle starosty podala stížnost do Bruselu. V hodnotící komisi byli i zástupci města. „V komisi nikoho nemůžu podezírat, že by hrál nefair. Zadávací podmínky nebyly z naší strany nijak ovlivnitelné, měli je na starost odborníci," sdělil předseda komise, místostarosta Pavel Pípal (KDU-ČSL).

Stejně hovoří i člen komise Vnislav Jelínek (ČSSD). „Nerozumím tomu, proč se teď řeší něco, co bylo na začátku, a antimonopolnímu úřadu to nevadilo," říká Jelínek s tím, že teď se už nebude divit starostům, kteří se radši do žádných dotací nebudou pouštět.

Starosta se diví, proč se řeší krácení dotace, když se žádná firma proti podmínkám neodvolala, a proč SFŽP údajně udržoval město v nejistotě a informaci o krácení pustil před volbami. Včera na tiskové konferenci tyto pochybnosti se starostou Bambulou (ODS) sdílel i senátor za Pelhřimovsko Milan Štěch (ČSSD).
Ten mimo jiné chce vyvrátit námitku, vznesenou jedním z příznivců hnutí ANO na předvolební besedě Hospodářské komory v Pelhřimově, že nebyl v celé věci víc aktivní.

„Dne 29. srpna jsem se setkal s ministrem životního prostředí, podle kterého byla porušena pravidla pro čerpání peněz z EU. Řekl mi, že jeho úřad věc uzavřel, předává ji ministerstvu financí a tam že ji do týdne vyřídí a oznámí městu," řekl Štěch s tím, že město ale dosud žádný verdikt od ministerstva financí neobdrželo.

„Myslím, že se tu zneužívá období před volbami. Měl jsem pocit, že když se v Pelhřimově něco potřebuje udělat, tak táhnou všichni jedním směrem, ale teď se s velmi vážnými věcmi hraje hra, a to městu může ublížit," doplnil senátor.

Místostarosta Ladislav Med (ODS) dříve naznačil, že v průtazích a korekci mohlo hrát roli to, že ministerstvo životního prostředí, pod které spadá SFŽP, i ministerstvo financí vede hnutí ANO, které by údajně mohlo mít zájem zkrácením dotaci „postrašit" radnice, kde zatím nemá zastoupení.

„Komunikace s příjemcem dotace a administrace projektu probíhá na ministerstvu životního prostředí a SFŽP naprosto standardně jako u dalších projektů. Po kontrole podkladů byl příjemce vyrozuměn oficiálním dopisem o pochybeních a návrhu odpovídajících korekcí. Proti návrhu korekcí se žadatel odvolal," odmítá uvedené námitky mluvčí ministerstva Roubíčková.

Starosta se odvolal proti původně navrženým 10 procentům krácení, což bylo asi 30 milionů. „O konečném rozhodnutí o výši korekce byl pan starosta vyrozuměn koncem minulého týdne telefonicky náměstkem SFŽP Martinem Kubicou. Tento postup byl zvolen z důvodu, že vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo považováno za velmi urgentní a jednalo se o nejrychlejší možnost komunikace," dodává Roubíčková s tím, že oficiální dopis o 25 procentech korekce je na cestě k žadateli.

Starosta ale stále tvrdí, že žádné oficiální informace nemá. Diví se i pondělní reakci mluvčí SFŽP Lenky Brandtové: „Žadateli bylo na konci minulého týdne sděleno, že navrhovaná korekce je 25 procent." Krácení dotace se týká i dalších měst. Podle starosty je ale divné, že krácení o pouhých 10 procent obdržela města, kde o tendru rozhodlo losováním – zatímco Pelhřimov s mnohem pečlivějším výběrem uchazečů je potrestán více.

Do tendru na modernizaci čističky se roku 2011 přihlásilo šest firem. Nejlevnější byla skupina kolem firmy PSVS (194 milionů), druhá byla skupina s Metrostavem (226 milionů). Komise PSVS vyloučila proto, že firma nesplnila reference. Ta se odvolala k antimonopolnímu úřadu, podle kterého ji město nemělo vylučovat. Proto komise poté vybrala PSVS, ale pak se k témuž úřadu odvolal Metrostav.

Na úřadě tendr „visel" do května 2013, kdy město dostalo zprávu, že PORR (pod tento koncern přešla firma PSVS) se vzdalo práva na odvolání i další účasti na zakázce. Údajně si obě firmy rozdělily zakázky na dálnicích a dohodly se, že pelhřimovská čistička „zůstane" Metrostavu. Ten začal stavět loni v červnu bez jasné výše dotace. Kdyby se začlo déle a pokud nebude hotovo do roku 2015, hrozí ztráta celé dotace.

Podle starosty dotaci neřešila končící Nečasova vláda, ani následná překlenovací a ani současná. „Pořád jsme urgovali SFŽP, ale nic se nedělo. Proto jsem se obrátil na senátory Štěcha a Vystrčila a na poslance Běhounka a Kotta, aby oslovili příslušné orgány," vysvětluje Bambula.

Podle něj je má město štěstí, že může splácet faktury až za 150 dnů. Z prostavěných 160 milionů město proplatilo asi jen 40, do konce roku ho čeká dalších 20. Na čističku se další miliony z rozpočtu přesouvaly i při včerejším zastupitelstvu.

„Naštěstí jsme bez dluhů a máme desítky milionů přebytek, jinak bychom už byli platebně neschopní. Rok 2015 ale musí s novým rozpočtem řešit noví zastupitelé," říká Bambula, podle kterého nelze vyloučit, že se město proti krácení bude bránit soudní cestou.

Původní výše dotace, kterou „přiklepl" ještě ministr Bursík, byla 72 procent z naprojektovaných 240 milionů. Po snížení ceny tendrem dotace tvoří něco kolem 170 milionů a jejich případná korekce o 25 procent by činila asi 40 milionů korun.