Montáž prováděl Zdeněk Juřica, který zařízení vyrábí. Vše proběhlo bez problémů, instalace trvala zhruba sedm hodin. Nemocnice vyšla vstříc v tom, že provedla úpravy kolem zařízení a zateplení. Baby box nadále zůstává vpravo od vchodu na pohotovost.

Zařízení vyšlo na 250 tisíc korun, většinu z toho přispěli celorepublikoví sponzoři, od institucí a obcí na Pelhřimovsku se sešlo 31 tisíc korun. „Oslovil jsem jich v okrese asi tisícovku, protože je vždy lepší, když se podílejí místní. Zbytek jsem dohnal jinými dárci," podotýká Hess.

Nové úložné místo pro nechtěné děti je v nerezu a má lepší technické vybavení, třeba dvoudílná dvířka, klimatizaci, kameru zaměřenou na vnitřní prostor a signalizaci, díky které na dětském oddělení ihned zjistí uložení dítěte. Na oddělení je totiž jednotka intenzivní péče, která může reagovat 24 hodin denně.

Odložené dítě má veškerý potřebný komfort. „Nejnižší povolená teplota uvnitř je 22 stupňů, ale optimální je kolem 28 stupňů," dodal Juřica.

Popis umístěný na zařízení ve třech jazycích poradí, jak využít služeb zařízení. To funguje tak, že po stisknutí zeleného tlačítka se otevřou dvířka a po patnácti vteřinách po vložení dítěte se pak automaticky zavřou. „Ženy, které využijí této služby, zůstanou v naprosté anonymitě. Prostor, kde je baby box uložen, nezabírají žádné kamery," potvrzuje technický náměstek nemocnice Tomáš Koubek.

V baby boxech bylo v Česku zachráněno už 111 dětí, naposledy dítě na Praze 6. Pelhřimovské zařízení za dobu své existence využito nebylo, ale vzniklo před sedmi lety právě na základě toho, že tehdejší ředitel pelhřimovské nemocnice Pavel Hrala našel odložené miminko ve sklepě nemocnice.

Pelhřimovský baby box tak podle Hesse patřil k prvním zařízením v republice. Slavnostní otevření baby boxu se uskuteční v neděli 21. prosince ve 12 hodin, kdy zařízení přejde do majetku na nemocnice.

Mezi dárci, kteří z okresu na zařízení přispěli, je Kovovýroba Čekal, obce Kojčice a Mezilesí, Auto Racek, AS Project, Arspect Humpolec, nábytek Vaněk, Starý Pelhřimov s. r. o., Hranipex, Zeos Litkovice a Oční optik Marie Maděrová.

Jan Mazanec, Denisa Šimanová