O jednu kandidátní listinu více má v nynějších komunálních volbách Lukavec. Nováčkem je sdružení ANO, které doplňují KSČM, KDU-ČSL, ODS a SNK Evropští demokraté (SNK-ED).

Po minulých volbách v patnáctičlenném zastupitelstvu zasedli čtyři zástupci KSČM a čtyři SNK-ED, jeden člen ODS a šest zástupců KDU-ČSL – mezi nimi i současný starosta městyse František Pinkas.Ten je v zastupitelstvu od roku 2002, funkci místostarosty zastával od roku 2005 a funkci starosty od roku 2010 a v letošních volbách je opět lídrem KDU- ČSL.

„Pozice starosty je navenek viditelná a hmatatelná. Jsou s ní spojovány případné úspěchy či neúspěchy, ale je hlavně osobou, která uvádí v život rozhodnutí zastupitelstva. Jde o kolektivní práci a máme štěstí, že v Lukavci se nepolitikaří," sdělil Pinkas s tím, že v minulém období zastupitelé měli za cíl snížit energetickou náročnost obecních budov.

„To se podařilo, a nejen to. Na vše jsme sehnali dotace. Do budoucna to znamená úsporu nákladů hlavně na vytápění. Další prioritou bylo zajištění stavebních ploch pro bytovou a podnikatelskou výstavbu a zlepšení podmínek v základním školství. Také jsme pořídili mikrobus pro svoz dětí z obcí s nedostatečnou dopravní obslužností," dodal starosta.

Priority po volbách

Další významnou akcí, která se podařila uskutečnit, je otevření moderního centra sociálních služeb, které poskytuje pobytovou službu seniorům a lidem s postižením.

Podle něj není něco, co by se vyloženě nepodařilo, ale jsou věci, které by asi dělali jinak. „Určení priorit pro budoucí čtyři roky bude na rozhodnutí nového zastupitelstva. Osobně bych to viděl na vytvoření dalších stavebních parcel pro bytovou výstavbu, zajištění malometrážních nájemních bytů, vyřešení využití – nevyužití, existence – neexistence budovy staré základní školy na náměstí," dodává Pinkas.

Do zastupitelstva Cetoraze zasedlo po minulých volbách šest zastupitelů ze Sdružení nezávislých kandidátů a jeden zastupitel z TJ Sokol a Hasiči Cetoraz.

Letos tam budou o hlasy voličů bojovat dvě uskupení – pětičlenné Sdružení nezávislých kandidátů I. v čele s Jiřím Dvořákem a šestičlenné Sdružení nezávislých kandidátů II., které vede současný starosta obce Luboš Novotný.

„Myslel jsem si, že se vytvoří opoziční kandidátka, ale bohužel. Pokud bych byl opět zvolen do vedení obce, tak by pro mne byla hlavním cílem rekonstrukce návsi, včetně křižovatky, ale to je běh na dlouhou trať, protože silnice druhé třídy, která naší obcí prochází, je ve vlastnictví Kraje Vysočina," nechal se slyšet Luboš Novotný. Ten zastával od roku 2002 funkci místostarosty a poté až dodnes je starostou obce.

V zastupitelstvu obce Kámen na Pacovsku usedli před čtyřmi lety čtyři členové sdružení Kámen I a tři zvolení kandidáti z uskupení Kámen II.

Letos tam kandidátku podalo Sdružení nezávislých kandidátů, které čítá devět členů. Lídrem je současný starosta obce František Hofman.

„Kandiduji i na základě ankety, ve které se obyvatelé obce shodli v tom, že by byli rádi, kdyby stávající vedení pokračovalo ve své práci," vysvětluje stávající starosta.

„Myslím si, že se nám povedlo hodně věcí od realizace projektů na úpravy veřejných prostranství, nového vytápění v mateřské škole, vybudování obecní cesty v lese až po současné zateplování obecního úřadu či zaměstnání obecního pracovníka. Velmi bych chtěl pochválit práci zastupitelů, vždy jsme se domluvili a nikdy nedošlo k žádným konfliktům," přiblížil Hofman.

Dodal, že příští volební období by rád pracoval stejně jako předchozí roky. „Osobně bych měl velkou radost z vybudování obchvatu a z opravy kaple Marie Sedmibolestné, ale bohužel obě akce nezáleží na obci," dodal starosta.

Na druhém místě kámenské kandidátky je nynější místostarosta Josef Dvořák.