Do té doby ve městě rekordů a kuriozit žádné krematorium nestálo, jak se však mylně řada lidí díky „hlášce" ve filmu Vesničko má středisková domnívala.

Zmíněné krematorium v Pelhřimově tedy stabilně není, v roce 2010 jej však na pár dní postavili hasiči, u příležitosti desetiletého výročí své existence .

Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního Pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil.

A právě model krematoria slavnostně odhalí v pátek v pravé poledne starosta města Leo-pold Bambula.
Maketa bude umístěna před vchodem do radnice na Masarykově náměstí. Každý, kdo bude chtít, může do modelu až do soboty 23. srpna vhodit napsaný problém, bolístku nebo trápení. Během slavnostního večera Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb Pelhřimov bude krematorium podpáleno.

„Jsem velmi rád, že Pelhřimov bude mít znovu krematorium a pevně věřím, že jej lidé od pátku 15. srpna do soboty 23. sprna navštíví a do schránky v krematoriu vhodí lístek se svým problémem," dodává k akci její spoluorganizátor a starosta Zájmového sdružení hasičských hudeb České republiky Miroslav Šimon.