Lze přitom spojit úklid s dobrým skutkem. Možností jak je přitom na Pelhřimovsku hned několik. V Humpolci si s nechtěným oblečením a dalšími věcmi vědí rady na překladišti Brunka. Dva měsíce už tam totiž stojí kontejner, určený k výběru letního i zimního oblečení, záclon, látek, přikrývek, lůžkovin, utěrek, ručníků, hraček, obuvi či kabelek.

Podle vedoucího překladiště Zdeňka Trnky je hojně využíván. „Lidé mohou nosit věci do kontejneru kdykoli v provozní době. Podmínkou je pouze zabalit vše do igelitových tašek či pytlů, aby se věci nepoškodily. Textil nesmí být vlhký nebo silně znečištěný. Prosíme dárce, aby také nenosili nesavé oblečení s rozbitými zipy či chybějícími knoflíky, protože není možnost jej opravit ani upotřebit jako hadr," informoval Zdeněk Trnka.

Vybrané věci putují z Humpolce do Diakonie Broumov, kde se dále vytřídí věci použitelné k humanitárním účelům. Ty budou ve výdejních střediscích diakonie k dispozici sociálně potřebným nebo dalším organizacím. Věci, které se k humanitárním účelům nehodí, se použijí k dalšímu průmyslovému zpracování, například v automobilovém a stavebním průmyslu, na výrobu přikrývek a úklidových hadrů. Třídění navíc znamená pracovní uplatnění pro lidi bez domova, kteří našli v diakonii azyl.

Uvítají i nádobí

Pelhřimovští využívají sběru věcí na oblastní charitě. „Pravidelně jednou ročně dělám velký vánoční úklid. Co vyřadím, se ještě přetřídí, jestli by se to někomu v rodině nehodilo, a pak to nosíme k popelnicím, kde si to taky většinou najde majitele. Na charitu už jsme myslím ty pěknější kousky, co jsme vyřadili při celorodinném úklidu, taky dávali," svěřila se Jana Dvořáková z Pelhřimova.

Také Aneta Mikulová z Pelhřimova potvrdila, že na charitu jde to, co neupotřebí žádný z rodinných příslušníků. „Oblečení přebírám tak jednou za rok, většinou – když je pěkné – putuje k sestřenici. Na charitu dáváme věci od babičky. Jsou pěkné, ale velké velikosti, takže by je u nás nikdo neunosil," podotkla.

Charita přijímá vše, čeho se lidé zbavují – oblečení, deky, peřiny, boty, nádobí, hračky pro děti, brýle –, každý poslední čtvrtek v měsíci v Solní ulici, číslo popisné 1814. Úplně každý čtvrtek zaměstnanci ale věci vydávají potřebným. „Co nespotřebujeme, posíláme do Diakonie Broumov. Specifické jsou výbavičky pro děti. Ty poskytujeme v rámci diecéze azylovým domům nebo poradnám pro ženy s dětmi," popsala ředitelka Oblastní charity Pelhřimov Barbara Litomiská.

Od dubna do konce září sbírají oblečení také na Farní charitě Pacov. „Nosit nám je mohou lidé kdykoli v provozní době pečovatelské služby. Když nasbíráme určité množství, přijedou si pro něj z Diakonie Broumov," uvedla Alena Kokešová z pečovatelské služby Farní charity Pacov.

Způsob, jak se zbavit starých věcí a zároveň obnovit šatník, objevili studenti. Vysokoškoláci dojíždějící například do Prahy či Brna už přinejmenším slyšeli o „výměnách oblečení", kdy všichni donesou na jedno místo, co už nechtějí, a vzájemně povyměňují. Brzy možná tento zvyk dorazí i na Pelhřimovsko.

„O vyměňovacích bazárcích vím, dokonce některé organizují přímo lidi od nás z katedry, ale pokaždé jsem z různých důvodů neměla příležitost tam jít, i když bych moc ráda. Dokonce už jsem si i sama několikrát říkala, že bych mohla oslovit pár kamarádek a něco takového uspořádat, ale zatím se mi to nepovedlo. Jinak oblečení, které už nenosím, obvykle předám buď kamarádkám, nebo jiným lidem, ale zásadně ho nevyhazuju, pokud není vyloženě na odpis. Přijde mi to líto," prozradila studentka Anna Kvášová. 

Provozní doby

Překladiště Brunka v Humpolci
Pondělí, úterý, čtvrtek, pátek:
7-12 a 12.30-15
Středa: 7-12 a 12.30-17.30
Sobota: 9-12

Pečovatelská služba Farní charity Pacov
Pracovní dny: 7-15

Šatník Oblastní charity Pelhřimov
výdej: 10-14 (každý čtvrtek)
příjem: 8-17 (poslední čtvrtek v měsíci)

Dominika Dufková