Důvod je jednoduchý – hřbitovy jsou poměrně velké, a míst je tam dostatek. Navíc lidé v současné době volí spíše pohřeb žehem, rakví se do země dává čím dál tím méně. Někteří ani nepotřebují místa na hřbitovech, protože si své zpopelněné blízké nechávají v urnách doma.
Na pelhřimovském hřbitově je v současné době ve správě osm hrobových a sedm urnových oddělení.
Urnová oddělení u obřadní síně byla již zaplněná, proto se v minulých letech v Pelhřimově rozhodli otevřít dvě nová na konci hřbitova. „V současné době je kapacita na hřbitově ve všech odděleních dostačující. Neuvažujeme o rozšiřování. V letošním roce nepočítáme ani s žádnými dalšími změnami na hřbitově. Přemýšlíme pouze o rozšíření služeb pro pozůstalé, jako je například nabídka využití kondolenčních listin," sdělil Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova s tím, že i zeleň na hřbitově v posledních letech výrazně prokoukla.
Velká revitalizace zeleně se tam konala před třinácti lety. „K dalšímu většímu ošetření především starších a větších stromů došlo v roce 2013 a 2014 se pokračovalo se stromy před hřbitovem. V současné době probíhá pouze běžná údržba zeleně," zavzpomínal Záběhlík.
První zesnulý člověk byl na pelhřimovském hřbitově pohřben už v roce 1906. Kamenný kříž u vchodu stojí od roku 1907.
Majitelem a také prodávajícím opuštěných hrobek je město, které vyhlašuje opakovaně výběrové řízení na jejich prodej.
„V minulosti byly již některé prodány. Nově vyhlášené výběrové řízení nabízí dalších osm opuštěných hrobek k prodeji. Termín ukončení přijímání nabídek je do letošního 30. března," dodal Jaroslav Záběhlík.
Rozloha hřbitova v Humpolci činí bez kostela téměř dvacet tisíc metrů čtverečních. „Součástí hřbitova je ale také urnový háj, který měří téměř sedm tisíc metrů čtverečních," popsala situaci Kateřina Kocmanová z odboru hospodářství humpolecké radnice.
V Humpolci na tamním hřbitově v blízké době žádné velké změny uskutečnit neplánuje. „Momentálně se ale opravují chodníky, veřejné osvětlení, hřbitovní zeď a také se postupně kácejí stromy, které následně nahradí nová výsadba. Prostě se hřbitov tak nějak snažíme zkulturnit," vysvětlila Kocmanová. Ta ještě dodala, jaké má plány s urnovým hájem: „Minulý rok ještě proběhla oprava kašny v urnovém háji, a pokud dostaneme nějaké peníze, tak je ještě v plánu ho kompletně společně s jeho zelení opravit."
Od nepaměti se v Humpolci pochovávalo na starém hřbitově kolem kostela svatého Mikuláše. Hygienické důvody si ale vyžádaly reformu císaře Josefa II. „Na místě, kde právě dnes humpolecký hřbitov leží, se pohřbívá od roku 1785," přemítala Kocmanová.
Podle ní je kapacita humpoleckého hřbitova dostačující. „Pokud počítám i urnový háj, tak je na hřbitově celkem tři tisíce míst a řekla bych, že je to akorát. Při rekonstrukci urnového háje bude vybudováno dalších 120 nových míst," sdělila Kocmanová. Město Humpolec žádnou hrobku nevlastní. „Na hřbitově jsou pouze soukromé hrobky, a pokud je nějaká, která nikomu nepatří, tak propadne městu a teprve potom se dá prodat, ale to je potom hodně zdlouhavý proces," řekla Kocmanová.
Pacovský hřbitov se skládá ze tří částí. Nejstarší – u kaple sv. Barbory má rozlohu 4 934 metrů čtverečních, novější 7 114 metrů čtverečních a nejnovější má rozlohu 3 336 metrů čtverečních. „Zatím máme přibližně dva tisíce hrobových míst, nepočítáme s rozšířením pohřebiště, máme ještě volné kapacity. Hrobky neodprodáváme, většinou jsou v nich pohřbeni významní občané města Pacova," přiblížila správkyně pacovského hřbitova Miroslava Brtnová s tím, že původní hřbitov byl na náměstí Svobody v okolí kostela sv. Michaela, poté se začalo pohřbívat u hřbitovní kaple, ale pak se zase pohřbívalo na náměstí.
„Poslední kontrola a ořezání stávajících lip na nejstarším hřbitově byla provedena loni v listopadu. Na letošní rok se neplánují zatím žádné novinky, loni byly zřízeny dva stojany na odběr vody nebo dokoupeny nové konve," uzavřela správkyně hřbitova.
Alexandra Knapová, Denisa Šimanová