Organizátoři programu z Agentury Dobrý den, kteří ve spolupráci s pamětníky s nápadem připomenout událost z roku 1989 přišli, pojali akci s nadhledem. „Přijdou štamgasti, bude soutěž o pivo i minivýstavka fotografií a artefaktů z této vyhlášené pelhřimovské hospůdky, zazní dobové příhody,“ charakterizoval chystaný program Miroslav Marek z Agentury Dobrý den.
Vzpomínkový program se neuskuteční na osudovém místě, kde hospoda stávala, ale na nedalekém Masarykově náměstí, odehrát se má u kašny. Stane se součástí klasického masopustního dovádění.

Pivo, klíčový symbol nezapomenutelného pelhřimovského hostince, má být za 2 koruny 50 haléřů. Tedy za stejný obnos jako před třiceti lety. Protože byly padesátihaléřové mince mezitím zrušeny, budou si muset tentokrát hosté dávat buď sudý počet piv, nebo automaticky nechávat spropitné. „Výtěžek půjde Oblastní charitě Pelhřimov. Ale protože je cena opravdu symbolická, nečekáme, že se vybere výraznější obnos peněz,“ dodal Miroslav Marek.

Hostinec Na Růžku, jak ostatně plyne jeho označení, stával na rohu Solní ulice v blízkosti současné lékárny U svatého Víta. „Byla to možná nejstarší hospoda ve městě. Bývala velice oblíbená, měla údajně nejlepší sklepy a díky nim i nejlepší pivo,“ připomněla historička z Muzea Vysočiny Pelhřimov Miroslava Kvášová.

Budova bývalé školy v Bohdalíně.
Sociální byty v obci? Víc nastíní průzkum

O oblibě hospody U Bučků vypovídá i to, že se na místě, kde stávala, pamětníci a štamgasti dlouhé roky u příležitosti jejího zbourání na konci zimy scházeli. Zejména v devadesátých letech šlo o setkávání vyhlášená i vyhledávaná, zájem postupně vyprchával.

Hostinec Na Růžku se nacházel v staré zástavbě, kolem níž vedla na jedné straně Solní ulice a na straně druhé Hrnčířská ulice. „O demolici původní zástavby bylo rozhodnuto v osmdesátých letech dvacátého století, v polovině osmdesátých let se zde už začalo s bouráním,“ poznamenala Miroslava Kvášová.

Hostinec byl uzavřen na konci února 1989, v březnu téhož roku začala jeho demolice. Na místě vybourané zástavby vyrostl obchodní dům, který se v devadesátých letech stal nejvýznamnějším centrem nakupování v Pelhřimově. Na přelomu tisíciletí ale začal na významu ztrácet, také do Pelhřimova začaly přicházet nákupní řetězce. Dnes zůstalo v objektu třicet let starého obchodního domu několik posledních nájemců, většina prostor zeje prázdnotou.

Ilustrační foto
Oběti trestného činu najdou pomoc ve speciální poradně