Předchozí
1 z 4
Další

René Golem Richter v rámci Rekordů v karanténě překonal světový rekord v přerážení betonových obrubníků (80 kg) držený v zubech na rychlost.Zdroj: Deník / Jaroslav Loskot

Zuby, obrubníky, palice. Golem v Pelhřimově překonal světový rekord

Zakousl se do popruhu, na kterém byl připevněný osmdesátikilový betonový obrubník, zvedl ho bez pomoci rukou a jeho asistent tento metrový dílec úderem ocelové palice přerazil. Tak to pokračovalo ještě pětkrát. Řeč je o známém silákovi Reném Richterovi, zvaném Golem, který tak překonal světový rekord.

„Je to neuvěřitelné a navíc to trvalo pouhých pětapadesát vteřin,“ reagoval na pozoruhodnou událost Miroslav Marek z Agentury Dobrý den Pelhřimov. Tímto činem odstartoval pětačtyřicetiletý kuchař s extrémní silou v čelistech 9. června akci zvanou Rekordy v karanténě. Ty se letos uskutečnily místo 30. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů. 

Dračky 2020 byly povedené i zábavné.Zdroj: Archiv Hany Chaloupkové

V Mnichu si připomněli dávnou tradici

Patnáct žen a s nimi dva muži se v sobotu 25. ledna sešli v hostinci v Mnichu, aby společně drali peří. Práce party místních nadšenců trvala přibližně tři hodiny, nadrat se podařilo půl kilogramu husího peří, z něhož vznikly dva polštářky o rozměru 40 krát 40 centimetrů.

S nápadem na obnovení dávné tradice společného draní peří přišla kdysi Jarka Kšánová. „Výborný nápad, řekli jsme si. Ovšem nebylo zrovna snadné sehnat husí peří. Nakonec se podařilo,“ poznamenala Hana Chaloupková. 

Přetékající Sedlická přehrada.Zdroj: Deník / Jana Kudrhaltová

Sedlická přehrada nabídla nebývalou podívanou

V červnu protékaly Sedlickou přehradou hektolitry vody, což vábilo zvědavce z blízkého i širokého okolí. V posledních letech se totiž tento pohled místním moc často nenaskýtal. Jedním z turistů, které proud vody přilákal, byl například Jan Božík, který sem zavítal až od Vlašimi.

„Kamarád mi zavolal, že je plná přehrada a že bychom se sem mohli zajet podívat. Jezdíme sem několikrát do roka, ale toto už jsme dlouho neviděli. Naposledy jsme tady byli zhruba před třemi týdny a to bylo sucho, moc vody neteklo, takže teď je to pořádná změna,“ pověděl mladý muž. V tu dobu přes vodní nádrž protékalo 20,9 metrů krychlových vody za vteřinu. 

Věž kostela sv. Bartoloměje v Pelhřimově lidé zdolávají s plyšovými kozami Rózou a Rézou.Zdroj: Deník / Jana Kudrhaltová

Z recese se stala atrakce. Turisté nosí kozy na věž

#galerie|#

Kozy Róza a Réza jsou dlouholetými pelhřimovskými rekordmankami. K zápisu do České knihy rekordů jim ale musejí pomáhat lidé. Jsou totiž plyšové a jejich výjimečnost spočívá v tom, že je zdatní siláci vynesou na ochoz věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově.

Letos se Rózy a Rézy dotkla koronavirová karanténa. Nosiči je totiž vzali do náručí až 21. června, tedy o měsíc a půl později. Na počtu vydaných diplomů to ale není znát. „Letos zatím kozy na věž vyneslo celkem 268 turistů i místních,“ prozradila vedoucí oddělení cestovního ruchu Kulturních zařízení Města Pelhřimova Nela Štěpánková.