Podle chovatele koní se na pokračujícím trendu podílí příznivá ekonomická situace. „Růst ekonomiky umožňuje pořídit si koně dalším zájemcům. To je patrné i u nás, neboť se tady kromě koní vlastních staráme i o koně dalších majitelů, kteří je u nás nechávají ustájené i na sportovní trénink,“ poznamenal Zdeněk Hrnčíř.

Stáj Hrnčíř se stará o zhruba devět desítek koní. A za uplynulý rok se může právem pochlubit hmatatelnými chovatelskými úspěchy. „Narodilo se nám dvanáct hříbat, což je pro stáj určitě dobrá zpráva. Nejde ale o nic výjimečného, deset až patnáct hříbat se u nás rodí v posledních letech každý rok,“ připomněl chovatel.

Stáj v Proseči pod Křemešníkem se zaměřuje na chov a výcvik především teplokrevných koní. Na farmě se nachází stanice plemenných hřebců, k chovu jsou vybírány prověřené klisny. „Při chovu koní se soustředíme hlavně na zdraví koní a dbáme na to, aby koně, které tady máme, chováme a připravujeme na jezdecký sport, byli dobře ovladatelní, aby byli hodní,“ zdůraznil Zdeněk Hrnčíř.

Spokojený může být i se sportovními úspěchy. „S mladými jezdci jsme absolvovali řadu jezdeckých závodů a s nějakými sportovními úspěchy jsme se domů vraceli, takže i se sportovní činností u nás panuje spokojenost,“ neopomněl připomenout Zdeněk Hrnčíř.

Také farma v Proseči se musela vyrovnávat s dopady sucha, které v posledních dvou letech přidělávalo vrásky všem chovatelům koní. „Muselo se šetřit. S úplnou krizí při zajištění dostatku krmení jsme se sice nesetkali, ale dopad sucha jsme pociťovali. Díky zásobám jsme to loni zvládli a odhaduji, že to zvládneme i letos,“ dodával Zdeněk Hrnčíř.

V sobotu 26. října na tradiční Hubertově jízdě na závěr jezdecké sezony se v Proseči pod Křemešníkem představilo bezmála čtyřicet koní a jezdců. Počasí akci přálo, na pastviny nad Proseč a poté do křemešnických lesů se vydaly také stovky fanoušků koní i přírody.