VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpnová Zahrada Vysočiny chystá překvapení

Žirovnice – Mečíky, jiřinky, konifery, čarověníky a makrofotografie Jana Cízy přispějí na Zahradě Vysočiny od soboty do pondělí k vyvrcholení oslav padesátiletí zahrádkářských výstav v Žirovnici.

24.8.2013
SDÍLEJ:

Josef KřížFoto: Archiv

Jak už pravidelní návštěvníci žirovnických výstav vědí, vždy ob rok se žirovnický zámek a špýchar zaskví krásou barev a tvarů mečíků a jiřinek. Ale proč právě tyto květiny?

Otázky zodpověděl předseda žirovnických zahrádkářů Josef Kříž. Ten sám patří už léta mezi úspěšné šlechtitele. Z jeho výpěstků je asi nejpopulárnější odrůda Miroslava Němcová, pojmenovaná podle předsedkyně poslanecké sněmovny a představená na Zahradě Vysočiny v přítomnosti paní Němcové v roce 2011.

Proč pravidelně vystavujete zrovna mečíky a jiřinky?
Mečíky jsou spolehlivé, kvetou v období srpna postupně, je jich dostatek na vystavení a vydrží ve váze déle než deset dní. Ani u nás na Vysočině nemáme s jejich pěstováním problémy a na výstavě je mohou v široké škále představit i naši místní zahrádkáři. Dalším důvodem je dlouholeté přátelství se šlechtiteli mečíků, kteří chtějí prezentovat své unikátní výpěstky, a my jim to na našich výstavách umožňujeme. Jiřinky jsou citlivější na chladné počasí, snad ale ještě přízemní mrazíky, které by je mohly poškodit, nebudou.

Jaká překvapení pro návštěvníky srpnová Zahrada Vysočiny chystá?
Expozice bude rozšířena do sálů zámecké obrazárny, kde budou vystavovat přátelé zahrádkáři ze Slovenska a Polska, kteří se pochlubí šlechtitelskými úspěchy, srovnatelnými s tím nejlepším, co se ve světě dá najít. Ze Slovenska přivezou své výpěstky Jaroslav Kovařík, Juraj Belička a Peter Lelek, z Polska přijede se svými unikáty Pjotr Wistuba. Na výstavě uvidí návštěvníci mečíky a jiřinky také od nejlepších českých šlechtitelů, například od Jaroslava Koníčka, Petra Mimránka, Lubomíra Rýpara či  Leonarda Rýznara. K překvapením budou jistě patřit velkoformátové fotografie vážek, motýlů, pavouků, mšic a jiné zajímavé záběry z rostlinného a živočišného světa od studenta Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Cízy. V této souvislosti připomínám i výstavu fotografií, zachycujících padesát let zahrádkářských výstav v Žirovnici, která je v prostorách bývalé černé kuchyně na zámku.

Budou si na výstavě moci návštěvníci koupit výpěstky a po prohlídce ochutnat dnes už proslulé žirovnické zákusky nebo uzeniny?
Ano, budou si moci zakoupit sazenice populárních konifer a čarověníků, které bude vystavovat a prodávat Zahradnictví Chalačev ze Žatce u Telče. V prodeji budou také řezané květiny. Občerstvení bude tradičně bohaté, cenově dostupné a chuťově jistě znamenité.

Na plakátech najdeme též zmínku o zahrádkářské poradně na výstavě. Jak bude fungovat?
Ve výstavních prostorách budou přítomni členové základní organizace Českého zahrádkářského svazu, kteří rádi poskytnou informace a rady, jak pěstovat květiny, které budou na výstavě, kde zakoupit sazenice, kdy sázet a podobně. Zahrada Vysočiny i tentokrát zaútočí na všechny smysly návštěvníků. V sobotu a v neděli k tomu přispěje vedle květin také nabídka, kterou zajišťuje městský odbor kultury – živá hudba a stánkový prodej s lahůdkami, košíkářským, kovářským, skleněným zbožím, šperky, oděvy i oděvními doplňky. Všichni, kteří výstavu připravují, si přejí, aby útok tvarů, vůní, chutí i tónů byl co nejúspěšnější a oslovil co největší počet těch, kteří mají rádi krásu ve všech podobách.

Marie Fronková

Autor: Redakce

24.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení