Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šroubky a matičky baví školáky třetím rokem

Pelhřimov – Již třetím rokem slouží na pelhřimovské základní škole Osvobození k rozvoji praktických pracovních činností školáků legendární stavebnice Merkur.

25.10.2016
SDÍLEJ:

Na pelhřimovské základní škole Osvobození mají samostatnou učebnu se stavebnicí Merkur.Foto: Monika Pliešovská

Podle kantorů plní záměr podpořit touto formou zvyšování technické gramotnosti svoji roli, i když na nějaké komplexnější hodnocení zatím uplynula poměrně krátká doba.

V základní škole Osvobození navíc stále hledají formu, jak prostřednictvím merkuru technické dovednosti školákům přiblížit, neboť samotný zájem o techniku není ze strany dětí nikterak vysoký. „Dva roky se nám dařilo otevřít zájmové kroužky pro mladší 
a starší žáky. V letošním školním roce jsme kroužek neotevřeli z důvodu nízkého počtu žáků," popsala dosavadní zkušenosti zástupkyně ředitelky ZŠ Osvobození Marta Buchtová.

Přitom podle ní je zájem 
o práci se stavebnicí mezi dětmi, a to všech věkových skupin, solidní. „Od nového školního roku si děti zdokonalují svoji manuální zručnost zábavnou formou se stavebnicí Merkur 
v rámci odpolední školní družiny," přiblížila současnou praxi ve škole Buchtová.

Zatímco do kroužku se děti nehrnuly, neformál-
ní zájem je velmi slušný.
„O stavebnici mají zájem všechny děti a ze všech tříd, od nejmenších po deváťáky. U merkuru spatříte nejen kluky, ale stavebnice baví 
i děvčata," všimla si při pohledu do samostatné speciální učebny se stavebnicí zástupkyně ředitelky školy.

Základní škola Osvobození disponuje 28 stavebnicemi Merkur, takže zamýšlený rozvoj technických dovedností prostřednictvím právě této stavebnice může být dostatečný.

Samostatná učebna je pak zárukou, že se žáci mohou dopracovat k finálnímu výrobku, což je pak nejlepší motivací k další práci.

Merkury do školy dodala místní strojírenská firma Agrostroj, ale dílem také městský úřad a osobně
i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Díky merkuru jsme navázali těsnější spolupráci s Agrostrojem, který je navíc i významným zaměstnavatelem ve městě," připomněla Buchtová.

Třetím rokem využívají zmíněnou populární stavebnici i další pelhřimovské základní školy, které získala stavebnice stejným způsobem jako ZŠ Osvobození.

Základní škola Krásovy domky, která disponuje patnácti stavebnicemi, ale zvolila odlišný model práce. „Se stavebnicí se na naší škole pracuje vždy v sedmém ročníku, takže se s ní každý rok podrobněji seznámí padesát až šedesát žáků. Větší zájem o ni je pochopitelně mezi kluky, ale s merkurem pracují i děvčata," popsal praxi ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj.

Také podle něho je stavebnice jen jednou formou, která napomáhá rozvoji zručnosti a technické gramotnosti. „Merkur je určitě přínosem, ale stejně tak je důležitá účast našich žáků na projektových dnech, které organizuje Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Pelhřimov. Samotný Merkur by asi při volbě povolání nerozhodl," dodal Rafaj.

Na základní škole Komenského pracují děti 
s merkurem na prvním 
i druhém stupni ve školní družině a také tam si jeho přínos kantoři pochvalují. „Merkur je cesta, které může k lepší technické vzdělanosti na základních školách pomoci," připojil se k pozitivnímu hodnocení ředitel ZŠ Komenského Martin Skořepa.

Také ředitel základní školy Pražská Luděk Charouzek vidí v merkuru přínos. „Merkur je výborný nápad. Vždyť je to pro děti možná první příležitost, aby vzali do ruky šroubek, matičku, klíč nebo šroubovák," připojil se Charouzek 
a upřesnil, že na ZŠ Pražská pracují se stavebnicí děti ve čtvrtých a pátých třídách.

Autor: Jiří Jíra

25.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení