V Humpolci tak v těchto dnech modernizují téměř třicet let starou expozici z roku 1989, jejíž otevření je naplánované na začátek letošní turistické sezony. „S přípravami nové expozice jsme zatím ve fázi, kdy truhláři instalují výstavní fundus, takže dávají dohromady různé vitríny a regály,“ zhodnotila vedoucí Muzea dr. Aleše Hrdličky Dagmar Kluchová aktuální stav v připravované expozici.

Součástí nové stálé výstavy o antropologii bude například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA. „Zmíněné modely kupujeme. Obří model ucha už máme v expozici a srdce je na cestě z Německa. Co se týče exponátů, tak neandrtálec je ve výrobě, kostra neandrtálce je také na cestě a drobné exponáty, které jsme měli ve staré expozici, jsou zatím uloženy v depozitářích,“ informovala Dagmar Kluchová.

Dodala také, že držet se budou hlavních tematických celků jako dosud. „To je genetika, vývoj buňky a vývoj člověka od nejstarších pralidí. Poslední část bude věnována antropologii,“ řekla Kluchová.

V expozici přibude velké množství interaktivních prvků. Celá prohlídka tak bude pro návštěvníka zážitková a zábavná. Velkým lákadlem se stanou exponáty, které návštěvníci budou moci sami prozkoumat a vyzkoušet. „Zmíněné modely srdce a ucha jsou velké zhruba jeden metr a dají se rozkládat. Návštěvníci si navíc budou moci sestaviti i lidskou kostru,“ lákala malé i velké Kluchová.

Oblast věnovaná antropologii příchozím nabídne k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje.

Expozici zpestří různé kvízy, hry, video či počítačové prezentace. „Bude tam zkrátka hodně věcí, kterými se dá zabavit, a věříme, že u nás i díky tomu stráví návštěvníci hodně času,“ doplnila vedoucí humpoleckého muzea. Nejobsáhlejší část výstavy bude věnovaná vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Návštěvníci poznají základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblíží si je na bustách i kostrách.

Nová antropologická expozice bude všem zájemcům otevřena v květnu letošního roku. Při příležitosti 150. výročí narození antropologa Aleše Hrdličky se navíc v Humpolci na podzim uskuteční Mezinárodní antropologický kongres.