Pomyslný startovní výstřel padne v půl třetí odpoledne u rybníka Pařezáč v Plačkově u Humpolce.

„V současné době se nám zaregistrovalo přes padesát závodníků. Loni se jich účastnilo sedmdesát a vzhledem k tomu, že je možné se přihlásit přímo na místě, očekáváme rekordní počet sportovců," přemítal jeden z organizátorů triatlonu Michal Marek s tím, že prezence závodníků je naplánována od třinácti do čtrnácti hodin na pláži rybníku Pařezáč.

Poměřit své síly a kondici mohou soutěžící ve třech kategoriích – ženy bez rozdílu věku, muži od 19 do 49 let a muži nad padesát let (od roku narození 1963).

Nejdříve se závodníci budou muset popasovat s plaváním na tři sta metrů právě ve zmíněném rybníku. Dobrou zprávou je to, že plavci mohou zvolit jakýkoli, i třeba dosud neidentifikovaný, plavecký styl. Ovšem veškeré plavecké pomůcky jsou zakázány.

„Cyklistická trasa čítající osmadvacet kilometrů je asi středně náročná až náročná. Závodníci pojedou lesy, čekají na ně prudké výšlapy i strmé sjezdy terénem. Snažíme se ponechávat trasy pro cyklistickou i běžeckou část každý rok stejné," komentoval Marek.

Start cyklistického závodu je na pláži rybníku. Do kol šlápnou na ose Stonetown, Kamenice, Dubí, Zdislavice, Boňkov, Koječín, Dobrohostov, Herálec-nádraží, Slavníč a opět Kamenice a Plačkov.
Běžecká trasa bude rovněž středně náročná a rovněž si na závodnících smlsnou strmé výběhy či strmá klesání. Během zhruba prvního 1,5 kilometru tato trasa kopíruje tu cyklistickou.

Závodníky čekají zajímavé ceny

V lese za Plačkovem je ale třeba zahnout vpravo, kde se poběží po asfaltové cestě rovnoběžně s dálnicí. Po asi tři sta metrech běžci zatočí vpravo do lesa a budou pokračovat po vyznačené cestě kolem vysílače až do Vilémova, kde před kašnou opět odbočí vpravo zpět do Plačkova.

Jelikož je triatlon Ironie Man na Humpolecku ojedinělým podnikem, a navíc je jednou ze čtyř disciplín závodu Triatlet Humpolec, podařilo se mu podle Michala Marka oslovit zajímavé sponzory, takže úspěšné závodníky čekají zajímavé ceny – od pohárů, elektroniky, nejrůznějších poukázek, sportovního vybavení až po pivo.

A kdo patří mezi adepty na úspěch? „Mohu jmenovat například Františka Tichého z týmu Catus Bike Team Světlá nad Sázavou, který se loni stal vítězem Triatletu Humpolecka. Z ženské kategorie se nám přihlásilo už asi deset závodnic, mezi nimiž nechybí Šárka Kopřivová z Prahy. Ta nevynechala ani jeden ročník naší soutěže a loni vyhrála. Obecně žen se nám rok od roku hlásí více. Konkurentkou Šárky Kopřivové letos bude například i Sandra Pytlíková," vyjmenoval Michal Marek.

Na závěr Marek doplnil, že také letos bude pomyslnou třešničkou na dortu posezení na Terásce U Packy, kde si závodníci mohou po náročném výkonu za odměnu pochutnat na občerstvení.