Zástupci národních sportovních svazů na obce apelují, aby navýšenou částku přerozdělily místním sportovním sdružením. Na to se ale vedení dvou největších měst Pelhřimovska netváří příliš nadšeně.
„Je nutné, abyste usilovali o navýšení podpory sportu. Obce totiž díky novele obdrží finance, které dříve putovaly do sportu z loterií přímou cestou,“ píše všem okresním sportovním činovníkům před᠆seda ČSTV Miroslav Jansta.
Podle něj by bylo od radnic korektní, aby své letošní dotace do sportu navýšily o příjem z loterií. „Řada starostů to před novelou prohlašovala,“ připomíná Jansta.
Celostátně jde o 4,3 miliardy korun. Podle předběžných odhadů by letos například Pelhřimov mohl získat až 10 milionů a Humpolec 5,5 milionů korun navíc. Města přitom také ještě nevědí, zda přijdou peníze najednou, nebo po čtvrtletích.
Společný postup
V Pelhřimově mají jedny z největších nákladů na činnost místní fotbalisté. „O tom, že došlo k novele zákona, vím a vím také, že daně nyní jdou do pokladen měst a obcí. Žádná jednání v souvislosti s dopady novely zákona jsme nevedli, ale uvažujeme, že v nejbližší době budeme na toto téma se zástupci města jednat,“ uvedl výkonný ředitel fotbalového klubu Pelhřimov Vladimír Škoda.
Ten by se nebránil společnému jednání více sportovních klubů s městem. O něčem podobném hovoří i pelhřimovští florbalisté. „Určitě nehodláme žádat o peníze jen za florbal. Jsme sdruženi pod tělovýchovnou jednotou Spartak, která zastřešuje i některé další sporty ve městě, a zde se vedou diskuse o případném společném postupu,“ uvedl organizační pracovník florbalového klubu Spartak Pelhřimov Jan Koten.
Pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek ale naděje sportovců ohledně příjmů z loterií mírní. „Nikde není psáno, že ty peníze musí jít přímo na sport. Tam už jsme přece dali své peníze, a mnohem víc: ročně ztrátovou kulturu, sport a charitu dotujeme třiceti miliony. Pokud tedy peníze z loterií přijdou, bereme je tak, že jsou něčím navíc,“ nesouhlasí s Janstovými apely Dufek. Dodává, že přímé dotace do sportu byly v Pelhřimově navýšeny ze čtyř na 5,7 milionů korun.
A podle Dufka město samo už teď kvůli nedostatku financí musí „škrtat“ například potřebné opravy silnic a chodníků.
Nevidí do Humpolce
Jednání s představiteli města už mají za sebou humpolečtí fotbalisté. A podle slov jejich předsedy Milana Kopice se sportovci setkali se vstřícností.
„Sešli jsme se zhruba před třemi týdny. Starosta mě ubezpečil, že město je ochotno jednat a čeká na vývoj výběru této daně. Konkrétní dohody tedy ještě nejsou, ale město se ke všemu postavilo čelem.“
Humpolecký místostarosta Roman Brzoň, který má sport na starosti, je zatím opatrný. „Až ty peníze budeme vidět, budeme rádi a rozhodneme se po jednání se sportovci. Jednou z možností je třeba podpora trenérů mládeže. Každopádně si ale myslím, že sport podporujeme hodně a ČSTV z Prahy, která do Humpolce „nevidí“, nám v tomto směru rozhodně nemá co vyčítat,“ vysvětluje Brzoň.
Dodává, že za osm let město investovalo do sportovišť 70 milionů – například do nové umělé trávy a celkové přestavby zimního stadionu. Letos přispěje na činnost TJ Jiskra 2,37 miliony, ostatním oddílům půl milionu a na nájem sportovcům 1,6 milionu korun. Celkem na kulturu, sport a charitu Humpolec dává 7,4 milionů ročně.
Jan Mazanec, Kamil Vaněk