Nelíbil se jí způsob, jakým se k ní úředníci zodpovědní za výkup a kompletaci pozemků pod silnicemi zachovali.

Od srpna se nikdo neozval, nebyl důvod

„Bez jakéhokoliv jednání mi předložili smlouvu včetně prodejní ceny a řekli, abych ji podepsala. Rozhodně nechci zdržovat přípravu silnice, která je potřeba. Ale přesně takto nás postavili před hotovou věc za minulého režimu komunisté,“ pravila spoluvlastnice jednoho z tamních pozemků v létě reportérům České televize, kteří na poněkud neotřelý způsob výkupu pozemků upozornili.

Od jejich příspěvku, který upozornil mimo jiné na zavádějící tvrzení úředníků o ve skutečnosti neexistujícím zápisu dotyčného pozemku na katastrálním úřadu, uplynulo osm týdnů.

Na současnou situaci pasuje úsloví ticho po pěšině. „Nikdo se mi od té doby neozval. Vlastně nevím, na čem jsem,“ konstatovala Pavla Nováková na konci minulého týdne. Podle vyjádření mluvčí krajského úřadu prozatím chybí důvod k jakékoliv korespondenci.

„Majitelka pozemku nám vrátila návrh kupní smlouvy. Uvedla pouze, že nesouhlasí, neudala ale konkrétní pochybnosti ani nepožádala o osobní jednání či bližší informace. Nebylo tedy na co reagovat,“ odůvodnila mlčení krajského úřadu Jitka Svatošová.

Zbývá vykoupit celkem tři pozemky

V Olešné nyní zbývá vykoupit poslední tři pozemky. „Kromě paní Novákové odmítla jedna rodina, další majitel písemně nárokoval vyšší cenu. Na to má přirozeně nárok, pracovníci krajského úřadu jeho žádost vyhodnotí a zodpoví. Jinak máme v tomto úseku vykoupené všechno,“ podotkla pro Deník referentka Krajské správy a údržby silnic Ivana Průšová.

Řešení olešenského případu nanejvýše pravděpodobně přečká blížící se krajské volby.

„Přednostně jednáme s vlastníky, kteří s prodejem svých pozemků souhlasí. Ti ostatní přijdou na řadu později,“ vysvětlila mluvčí Svatošová. Starosta Olešné považuje celou lapálii za nešťastnou.

„Chápu, že kraj se snaží přípravu rozšíření silnice urychlit. Dělat to ale pomocí vyhotovených smluv předložených soukromníkům k podpisu je trochu nešťastné řešení,“ vyjádřil se Josef Bláha.

Podobné potíže s výkupem pozemků od olešenských soukromých vlastníků nelze vyloučit ani do budoucna.

Na soukromém leží i budoucí obchvat

Kromě rozšíření silnice pozvolna startuje papírování ohledně obchvatu vesnice Olešná. „Ať už přeložka povede jakýmkoliv směrem, všude okolo vsi leží soukromé pozemky,“ upozornil starosta Bláha.

Zároveň dodal, že je v zájmu lidí přípravy pokud možno nezdržovat. „Aut jezdí přímo po návsi čím dále více. Už je to neúnosné,“ zakončil Josef Bláha.